Oto chwyty stosowane przez pracodawców-oszustów

0 0
Oto chwyty stosowane przez pracodawców-oszustów

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów do pracy za granicę, jednak Polacy bywają nieostrożni i trafiają na oferty oszustów. Dlatego też ruszyła kampania „Bezpieczna praca w wakacje”, której celem jest zwrócenie uwagi na zjawisko współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi.

"Polacy nie posiadają wystarczającej wiedzy o tym jak zadbać o swoje bezpieczeństwo poszukując pracy za granicą"- powiedział Stefan Schwarz, z agencji Aterima - pośredniczącej w poszukiwaniu pracy. Schwarz doradził, aby zwracać szczególną uwagę na to, czy w ogłoszeniu widnieje nazwa firmy (i czy możemy odnaleźć informacje o niej w wyszukiwarce internetowej) oraz czy korzysta ona z bezpłatnej czy profesjonalnej poczty mailowej.

Nasze podejrzenia powinien wzbudzić brak wymagań odnośnie doświadczenia, niewielki zakres obowiązków, podejrzanie atrakcyjne zakwaterowanie i praca od zaraz. Często oszuści wymagają np. wpłacenia kaucji za znalezienie pracy. Popularnym chwytem jest odmowa wydania dokumentów wymaganych prawem, które wiążą się z wyjazdem za granicę.

- Na naiwnych czekają niewolnicze warunki - mówi Katarzyna Leszczyńska - Bogdan z agencji Aterima. "Jest to na przykład przetrzymywanie osób w małych pomieszczeniach, pozbawianie ich posiłków, praca ponad normę (...), obiecywanie, że wypłata zostanie przekazana a teraz dostanie jakąś drobną kwotę. Taka osoba jest uzależniona od pracodawcy, bo ma świadomość, że jeśli przerwie pracę, to pieniędzy nie otrzyma" - tłumaczyła Katarzyna Leszczyńska - Bogdan.

Z badań wynika, że 20% Polaków nie wie, co zrobić, by wyjazd za granicę był bezpieczny. Na stronie kampanii bezpieczny-wyjazd.eu został opublikowany krótki raport oraz przewodnik „Niebądź ofiarą!". Publikacjom towarzyszy quiz, który w przewrotny sposób sprawdza nasz poziomu wiedzy o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi.

Projekt został zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem PoMOC oraz Stowarzyszeniem Inicjatywa Mobilności Pracy.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.