Nie ma co się łudzić. Polacy z emigracji już nie wrócą

Polacy nie chcą wracać z emigracji. Mają inne plany.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nie ma co się łudzić. Polacy z emigracji już nie wrócą

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 kwi 2015 9:45


Pracować, kupić mieszkanie i sprowadzić rodzinę - taki jest cel rodaków na emigracji. Wielkich powrotów nie będzie, rosnących przelewów do kraju też - informuje "Puls Biznesu".

Jak się żyje na obczyźnie i czy w ogóle śnią o powrocie - zapytał NBP niemal 5 tys. emigrantów z 4 głównych kierunków wyjazdów: Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii i Holandii.

Mówienie o masowych powrotach jest nieuprawnione, a jeśli nawet będą, to w znacznie mniejszej skali niż oczekiwano; emigranci ściągają rodziny albo zakładają je na miejscu - mówi Józef Sobota z NBP.

Na Wyspach na stałe chce zostać 54 proc. Polaków, a jeszcze w 2012 r. w Wielkiej Brytanii było ich 45 proc., w Irlandii - 34 proc. I choć w przypadku Niemiec i Holandii w 2 lata ten odsetek spadł (odpowiednio: z 42 i 37 proc.), to i tak planuje tam zostać 40 i 34 proc.

Polacy na tyle dobrze zadomowili się za Odrą, że aż 30 proc. ma tam nieruchomości, a 15 proc. rozważa taki zakup w ciągu roku. To niemal 2 razy więcej niż 2 lata temu. Podobne tendencje widać też na innych kierunkach wyjazdów.

Pierwsze efekty już można zobaczyć - emigranci wysyłają coraz mniej pieniędzy do Polski i robią to coraz rzadziej - zauważa "PB".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Ardian 2015-04-28 10:00:51

I bardzo dobrze, za 10-15 lat Polska ogłosi bankructwo bo przecież lepiej dojeloać podatków !