wnp.pl

Nawet 270 tys. Ukraińców może pracować w Polsce nielegalnie. ZPP chce zmian

0 0
Nawet 270 tys. Ukraińców może pracować w Polsce nielegalnie. ZPP chce zmian
Jak najszybsze zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców przebywających na terytorium Polski, ale także Białorusinów i Wietnamaczyków rekomenduje Związek Pracodawców i Przedsiębiorców. (Fot. Flickr.com/CC BY 2.0)

• Związek Przedsiębiorców i Pracodawców domaga się jak najszybszego zalegalizowania pobytu Ukraińców w Polsce. Tłumaczy to potrzebami pracodawców.
• W Polsce legalnie pracuje okresowo od 350 do 500 tys. Ukraińców, a nielegalne zatrudnienie może podejmować nawet 270 tys. osób.
• W ubiegłym roku o pozwolenie na pracę wnioski złożyło 753 Ukraińców.

- Z naszych szacunków wynika, że legalnie pracuje w Polsce okresowo od 350 do 500 tys. Ukraińców - powiedział Bartosz Marczuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. - W ubiegłym roku o pozwolenie na pracę wnioski złożyło 753 Ukraińców.

Ukraińcy znajdują głównie pracę w rolnictwie i ogrodnictwie, budownictwie, jako osoby sprzątające mieszkania i biura oraz jako osoby pełniące opiekę nad osobami starszymi lub chorymi.

Z szacunków wynika też, że nielegalnie może nawet pracować w Polsce jeszcze 270 tysięcy sąsiadów zza wschodu. - Z naszych danych wynika, że składki na ZUS płaciło w ub. roku ok. 50 tys. Ukraińców - powiedział wiceminister finansów Leszek Skiba.

Zdaniem Cezarego Kaźmierczaka, prezesa Związku Pracodawców i Przedsiębiorców dobrym krokiem byłoby jak najszybsze zalegalizowanie pobytu wszystkich Ukraińców przebywających na terytorium Polski, ale także Białorusinów i Wietnamczyków.

Czytaj też: Związek Pracodawców Polskich: Polska pilnie potrzebuje imigrantów. Najlepiej Ukraińców

Z punktu widzenia pracodawców polskich od zaraz brakuje pracowników w dwóch grupach: do wykonywania pracy, której Polacy nie chcą się podejmować (np. zbieranie truskawek) oraz specjalistów różnych branż. - Sektor motoryzacyjny w Polsce od ręki gotów jest wchłonąć 100 tys. mechaników, których nie znajduje w kraju - dodał Kaźmierczak.- Znam historie, że przetransferowano z Ukrainy do Polski informatyków z ich firmami i rodzinami.

Cały artykuł czytaj na wnp.pl

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.