Nadużycia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest dziś często wykorzystywane przy omijaniu przepisów polskiego prawa - mówi dla Propertynews.pl Katarzyna Dobkowska, radca prawny z kancelarii Raczkowski Paruch.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Nadużycia w zatrudnianiu pracowników tymczasowych

PODZIEL SIĘ


Autor: Propertynews.pl

Property News

11 sty 2017 20:54


Praca tymczasowa oparta jest na trójstronnej relacji pomiędzy agencją pracy tymczasowej, pracownikiem tymczasowym i pracodawcą użytkownikiem. Agencja zatrudnia pracownika tymczasowego, a następnie kieruje go (udostępnia) do pracodawcy użytkownika. Pracownik tymczasowy pracuje więc de facto na rzecz pracodawcy użytkownika. Czas wykonywania pracy jest z góry ustalany i zazwyczaj obejmuje okres od kilku dni do kilku miesięcy lub czas potrzebny do ukończenia konkretnego zadania.

Na gruncie prawa pracy to agencja jest pracodawcą pracownika tymczasowego, a nie podmiot, na rzecz którego w praktyce świadczy on pracę. To z agencją zawierana jest umowa o pracę. Agencja zobowiązana jest naliczać i wypłacać wynagrodzenia, a także odprowadzać podatki i należne składki.

Takie ukształtowanie stosunku pracy rodzi szereg problemów i sprzyja obchodzeniu przepisów. Ustawodawca planuje jednak poważne zmiany w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, mające na celu ograniczenie tego zjawiska.

Obecnie jedna agencja może skierować pracownika tymczasowego do pracy u jednego pracodawcy użytkownika na łączny okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w okresie kolejnych 3 lat. Oznacza to, że na podstawie skierowania z różnych agencji pracownicy wykonują często pracę na rzecz tego samego pracodawcy użytkownika przez wiele lat. Zdarza się też, że jeden podmiot zakłada kilka agencji, które następnie zamiennie kierują pracownika tymczasowego do tego samego pracodawcy użytkownika, co stanowi pole do nadużyć i obchodzenia prawa. Po nowelizacji, limit 18 miesięcy będzie nieprzekraczalny. Nawet jeśli zmieni się agencja kierująca pracownika tymczasowego, limit ten nie zacznie biec na nowo, co oznacza, że jeden pracodawca użytkownik nie będzie mógł korzystać z pracy tymczasowej tego samego pracownika dłużej niż 18 miesięcy.

Czytaj więcej tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.