Na Zachód migrują głównie ludzie wykształceni i młodzi

Migracja w UE, w ramach której ludzie wykształceni przenoszą się ze Wschodu na Zachód, utrudnia wyrównanie dochodów między regionami Europy i szkodzi gospodarce krajów wschodnich - głosi raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na Zachód migrują głównie ludzie wykształceni i młodzi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

20 lip 2016 16:56


Od początku lat 90. duże fale migracji między Wschodem a Zachodem kontynentu objęły blisko 20 mln osób, czyli około 5,5 proc. populacji Europy Środkowej i Wschodniej - czytamy w raporcie MFW.

Emigracja z południowo-wschodniej części kontynentu była przy tym znacznie większa niż z Europy Środkowej - głosi dokument pod tytułem "Emigracja i jej wpływ gospodarczy na Europę Wschodnią".

Zdaniem autorów emigranci ze Wschodu na Zachód to przede wszystkim ludzie wykształceni i młodzi. Ten drenaż mózgów "bardzo pogorszył i tak już negatywne trendy demograficznej na południowym wschodzie (Europy)" - konstatują autorzy.

Geografia emigracji (Źródło: raport MFW) Geografia emigracji (Źródło: raport MFW)

Zjawisko to jest ponadto "raczej permanentne i powroty do krajów rodzinnych są stosunkowo rzadkie" - głosi dokument.

Prowadzi ono do spadku "populacji aktywnej (zawodowo), a także produktywności", a w konsekwencji ma negatywny wpływ na wzrost gospodarczy krajów, z których migrują ludzie wykształceni; to zaś spowalnia proces wyrównywania dochodów w Europie - kontynuują eksperci MFW.

W podsumowaniu raportu ostrzegają, że "przy braku skoordynowanej i energicznej polityki" krajów unijnych, trendy te mogą się nasilać, a wtedy powstanie ryzyko, że "spowolnienie gospodarcze, nierówności dochodów i emigracja będą się wzajemnie napędzać".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.