Na fali pierwszej pracy: PiP ostrzega przed zagrożeniami w pracy sezonowej

6
Na fali pierwszej pracy: PiP ostrzega przed zagrożeniami w pracy sezonowej fot.nafalipierwszejpracy.pl
Rusza kampania "Na fali pierwszej pracy", która ma upowszechnić wśród młodzieży podejmującej pracę sezonową wiedzę o przepisach prawa pracy.

REKLAMA


Puls HR Puls HR

Na fali pierwszej pracy: PiP ostrzega przed zagrożeniami w pracy sezonowej

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

2 cze 2015 15:10


W Katowicach zainaugurowano kampanię Państwowej Inspekcji Pracy pod hasłem "Na fali pierwszej pracy". Jej celem jest upowszechnianie wśród młodzieży podejmującej pracę sezonową wiedzy o przepisach prawa pracy.

Młodzi pracownicy są narażeni na wykorzystanie

Na Śląsku mieszka ok. 600 tys. młodych ludzi w wieku od 16 do 26 roku życia. "To m.in. właśnie te osoby mogą w najbliższym czasie podjąć swoją pierwszą pracę. Z uwagi na brak doświadczenia i nieznajomość przepisów, są narażone na wykorzystanie ich niewiedzy, na zatrudnienie na czarno, często bez pensji, w przekroczeniu dopuszczalnego limitu godzin na dobę" - poinformował we wtorek PIP.

Kampania "Na fali pierwszej pracy" ma upowszechnić wśród młodzieży podejmującej pracę sezonową wiedzę o przepisach prawa pracy przy zatrudnianiu, w szczególności o uprawnieniach i obowiązkach związanych z określonymi rodzajami umów, czasem pracy, wynagrodzeniem za pracę oraz zagrożeniami zawodowymi.

Już w czerwcu Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach zorganizuje punkty informacyjne, w których będą m.in. udzielane porady prawne, rozdawane materiały promocyjne związane z kampanią. Z porad w punktach będzie można skorzystać w weekendy. W czerwcu takie punkty pojawią się w Parku Śląskim w Chorzowie (trzy weekendy: 13-14, 20-21 oraz 27-28 czerwca); w lipcu - w Wiśle na Placu Hoffa (04-05, 11-12 i 18-19 lipca).

Praca na próbę nie istnieje

Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach Beata Marynowska wskazała, że przepisy prawa pracy nie znają pojęcia "umowy o pracę na próbę", za którą nie należy się wynagrodzenie.

"Pamiętajmy, że pracujemy dla wynagrodzenia i doświadczenia. Mamy prawo do pisemnej umowy, prawo do urlopu wypoczynkowego, prawo do nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego, prawo do wynagrodzenia wypłaconego terminowo raz w miesiącu. Pamiętajmy, że profilaktyczne badania lekarskie, pomagają ocenić, czy możemy wykonywać daną pracę, że szkolenie BHP uczy nas wszystkich o niebezpieczeństwach, na jakie jesteśmy narażeni i o tym jak ich unikać" - poinformował PIP.

"Nie pracuj bez umowy, na próbę, bez wynagrodzenia, bez limitu godzin pracy na dobę" - apelowano we wtorek (2 czerwca).

Od lutego do kwietnia PIP skontrolował w woj. śląskim 60 podmiotów. Kontrole zatrudnionych przy pracach sezonowych objęły łącznie 226 osób. "Nieprawidłowości stwierdzono w 58 proc. podmiotów objętych kontrolą" - podano we wtorek.

Kontrolą PIP objęto głównie branże związane z usługami hotelarskimi, gastronomią, sportem i rozrywką, handlem, produkcją; inspektorzy pojawili się również w gospodarstwach ogrodniczych.

Nieprawidłowości stwierdzono w każdej z nich. Polegały one m.in. na nie zgłoszeniu lub nieterminowym zgłoszeniu osoby do ubezpieczenia społecznego, niepotwierdzeniu lub nieterminowym potwierdzeniu umowy o pracę. Ponadto, jak zaznaczono, "co ósmy pracownik nie został skierowany do lekarza medycyny pracy", "co siódma osoba nie otrzymała żadnej umowy na piśmie".

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.