MSZ przyznaje: w krajach UE żyje już 1,8 mln Polaków

0 0
MSZ przyznaje: w krajach UE żyje już 1,8 mln Polaków
Najwięcej Polaków mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii (fot.:sxc.hu)

MSZ przygotował raport podsumowujący 11 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Część raportu poświęcona jest migracjom Polaków do UE i ich wpływie na polską gospodarkę.

- Chociaż trudno dokładnie wskazać dokładną skalę migracji po 2004 r., to przyjmuje się, że po wejściu Polski do UE z kraju wyjechało około 1,3 mln osób. Od samego początku migracja Polaków do UE charakteryzowała się brakiem regularności - zdecydowanie najliczniejsza była pierwsza fala z lat 2004-2007, po niej zaś nastąpiło zahamowanie emigracji i ustabilizowanie się liczby Polaków w innych krajach - podkreśla MSZ.

W tej chwili liczbę Polaków żyjących w krajach UE szacuje się na ok. 1,8 mln, a najwięcej z nich mieszka w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii, Włoszech, Holandii. Spośród tych krajów, w ostatnim okresie najbardziej widoczny jest wzrost zainteresowania Polaków pobytem w Niemczech (wzrost w latach 2012-2014 o około 60 tys., tj. o 11 proc.). Nadal popularnym kierunkiem pozostaje Wielka Brytania.

W ciągu 11 lat członkostwa suma transferów prywatnych przekazanych z zagranicy do Polski przez osoby zatrudnione w krajach członkowskich UE wyniosła 36,4 mld euro. Według szacunków NBP w całym roku 2014 do Polski trafiło z tego tytułu 3,3 mld euro - w stosunku do roku poprzedniego oznacza to spadek o ok. 6 proc.. MSZ informuje, że w ostatnich latach "obserwowany jest powolny wzrost migracji powrotnych".

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.