Miliony nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją

Prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją dzięki dekretom prezydenta USA.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Miliony nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

21 lis 2014 8:53


Prawie 5 z 11,2 mln nielegalnych imigrantów żyjących w USA może liczyć na czasowe zalegalizowanie pobytu i zgodę na pracę w wyniku ogłoszonych w czwartek (20 listopada) przez prezydenta Baracka Obamę dekretów. "Deportowanie milionów osób jest nierealne" - tłumaczył Obama.

Prezydent Barack Obama ogłosił w czwartek działania, by jak powiedział "naprawić zepsuty od kilku dziesięcioleci system imigracji" USA. "Bądźmy szczerzy: wyśledzenie i deportowanie milionów nielegalnych imigrantów jest nierealne (...) a także nie byłoby zgodne z amerykańskim duchem" - powiedział Obama w przemówieniu do narodu wygłoszonym w Białym Domu.

Czytaj też: Dziwne zjawisko w USA: Więcej aktywnych zawodowo seniorów, niż młodych

Biały Dom poinformował, że na mocy ogłoszonych przez Obamę dekretów prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma trzyletnią ochronę przed deportacją. Dotyczyć ma to jednak tylko tych osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status, a także nie były karane.

"Wyjdą z cienia, zaczną płacić podatki i otrzymają czasowe pozwolenie na pobyt w USA bez obawy, że zostaną deportowani" - tłumaczył Obama.

Zapewnił, że wolałby, by system imigracji został zreformowany w ramach procesu legislacyjnego w Kongresie, a nie dekretów prezydenckich, ale "od półtora roku liderzy Republikanów w Izbie Reprezentantów odmawiali głosowania" w tej sprawie.

Czytaj też: Porozumienie o wolnym handlu między UE i USA otworzy nowe szanse przed pracownikami

Obama zastrzegł, że w żadnym wypadku nie jest to amnestia, o co oskarżają go Republikanie. "Amnestią byłoby pozostawić system bez zmian: gdy miliony ludzi żyją tu bez płacenia podatków i przestrzegania zasad, podczas gdy politycy wykorzystują tę kwestię, by straszyć ludzi i zbierać głowy wyborców podczas kampanii" - powiedział Obama.

Plan Obamy zakłada też, że wzmocnione zostaną działania na rzecz walki z nielegalną imigracją poprzez uszczelnienie południowej granicy USA. Osoby przyłapane na jej nielegalnym przekraczaniu będą odsyłane z powrotem.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.