Miliony nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją

0 0
Miliony nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją
fot. pixabay

Prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma ochronę przed deportacją dzięki dekretom prezydenta USA.

Prawie 5 z 11,2 mln nielegalnych imigrantów żyjących w USA może liczyć na czasowe zalegalizowanie pobytu i zgodę na pracę w wyniku ogłoszonych w czwartek (20 listopada) przez prezydenta Baracka Obamę dekretów. "Deportowanie milionów osób jest nierealne" - tłumaczył Obama.

Prezydent Barack Obama ogłosił w czwartek działania, by jak powiedział "naprawić zepsuty od kilku dziesięcioleci system imigracji" USA. "Bądźmy szczerzy: wyśledzenie i deportowanie milionów nielegalnych imigrantów jest nierealne (...) a także nie byłoby zgodne z amerykańskim duchem" - powiedział Obama w przemówieniu do narodu wygłoszonym w Białym Domu.

Czytaj też: Dziwne zjawisko w USA: Więcej aktywnych zawodowo seniorów, niż młodych

Biały Dom poinformował, że na mocy ogłoszonych przez Obamę dekretów prawie 5 mln nielegalnych imigrantów otrzyma trzyletnią ochronę przed deportacją. Dotyczyć ma to jednak tylko tych osób, które żyją w USA minimum pięć lat i są rodzicami dzieci, które mają amerykańskie obywatelstwo (bo urodziły się w USA) lub uregulowany status, a także nie były karane.

"Wyjdą z cienia, zaczną płacić podatki i otrzymają czasowe pozwolenie na pobyt w USA bez obawy, że zostaną deportowani" - tłumaczył Obama.

Zapewnił, że wolałby, by system imigracji został zreformowany w ramach procesu legislacyjnego w Kongresie, a nie dekretów prezydenckich, ale "od półtora roku liderzy Republikanów w Izbie Reprezentantów odmawiali głosowania" w tej sprawie.

Czytaj też: Porozumienie o wolnym handlu między UE i USA otworzy nowe szanse przed pracownikami

Obama zastrzegł, że w żadnym wypadku nie jest to amnestia, o co oskarżają go Republikanie. "Amnestią byłoby pozostawić system bez zmian: gdy miliony ludzi żyją tu bez płacenia podatków i przestrzegania zasad, podczas gdy politycy wykorzystują tę kwestię, by straszyć ludzi i zbierać głowy wyborców podczas kampanii" - powiedział Obama.

Plan Obamy zakłada też, że wzmocnione zostaną działania na rzecz walki z nielegalną imigracją poprzez uszczelnienie południowej granicy USA. Osoby przyłapane na jej nielegalnym przekraczaniu będą odsyłane z powrotem.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.