Migrują by pracować, a nie pobierać zasiłek

Większość migrujących w UE obywateli przenosi się do innego kraju Unii, żeby pracować, a tzw. turystyka zasiłkowa nie jest rozpowszechniona - uważa KE. Wielka Brytania oskarża imigrantów z innych państw unijnych o wykorzystywanie jej systemu zasiłkowego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Migrują by pracować, a nie pobierać zasiłek

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 paź 2013 12:10


W poniedziałek Komisja Europejska opublikowała zamówiony przez siebie raport, z którego wynika, że imigranci z innych krajów UE nie pobierają w goszczących ich krajach więcej zasiłków niż obywatele danego państwa.

"Raport jasno pokazuje, że większość migrujących w UE obywateli przenosi się do innego kraju członkowskiego, żeby pracować i (...) że tak zwana turystyka zasiłkowa nie jest ani rozpowszechniona, ani systematyczna" - skomentował komisarz UE ds. zatrudnienia Laszlo Andor.

Przyznał jednocześnie, że mogą występować pewne problemy związane z dużym napływem imigrantów z innego kraju UE do jakiegoś wybranego regionu czy gminy.

"Może to wywierać presję na system edukacji, mieszkalnictwo, czy infrastrukturę, dlatego Komisja jest gotowa współpracować z takim krajem członkowskim, by pomóc m.in. władzom lokalnym w wykorzystaniu środków Europejskiego Funduszu Społecznego" - zapewnił komisarz.

Jego rzecznik Jonathan Todd odniósł się do weekendowych doniesień brytyjskiego "The Sunday Telegraph", który powołując się na raport Komisji Europejskiej podał, że Wielka Brytania utrzymuje 600 tysięcy bezrobotnych z UE. Dodał, że brytyjska publiczna służba zdrowia dokłada do nich półtora miliarda funtów.

Rzecznik Andora nazwał te doniesienia "ogromnym i zupełnie nieodpowiedzialnym" zniekształceniem faktów. "600 tysięcy osób, do których nawiązuje się w raporcie, to nieaktywni obywatele UE w Wielkiej Brytania. Ta kategoria osób zawiera nie tylko poszukujących pracy, większość tych nieaktywnych imigrantów to studenci, emeryci, ludzie z przerwą na wychowanie dzieci" - tłumaczył.

Todd powołując się na dane brytyjskich urzędów podał, że w 2011 roku w Wielkiej Brytanii było mniej niż 38 tysięcy wnioskujących o zasiłek dla bezrobotnych z innych krajów UE. "Odsetek nieaktywnych osób spośród imigrantów z UE jest to 30 procent, podczas gdy wśród obywateli Wielkiej Brytanii - 43 proc." - kontynuował. Dodał, że także stopa bezrobocia wśród imigrantów w Wielkiej Brytanii jest niższa.

"Jeśli chodzi o koszty opieki zdrowotnej raport wskazuje, że jest około 379 tysięcy nieaktywnych imigrantów z UE uprawnionych do opieki zdrowotnej w Wielkiej Brytanii. Jest to koszt między 0,7 a 1,1 proc. wszystkich wydatków na opiekę zdrowotną w Wielkiej Brytanii" - powiedział rzecznik.
CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.