Migracja zarobkowa: Co drugi Polak myślący o emigracji nie pracuje

• 19 proc. Polaków aktywnych lub potencjalnych uczestników rynku rozważa emigrację zarobkową - wynika z najnowszego raportu Work Service.
• Wśród nich 53 proc. to osoby niepracujące lub bez własnych dochodów.
• Do tej pory o wyjeździe częściej myślały osoby zatrudnione na etatach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Migracja zarobkowa: Co drugi Polak myślący o emigracji nie pracuje

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 maj 2016 11:55


Z danych raportu Work Service „Migracje zarobkowe Polaków” wynika, że niemal co piąty Polak (19 proc.) rozważa wyjazd za granicę do pracy. 7 proc. naszych rodaków, czyli 1,5 mln osób jest zdecydowanych na wyjazd, co oznacza wzrost o 1,8 p.p. (225 tys. osób) w stosunku do jesieni ubiegłego roku.

- Migracje zarobkowe są naturalnym zjawiskiem w zglobalizowanej gospodarce i przy otwartych granicach. Perspektywa wyższego wynagrodzenia i większy komfort życia sprawiają, że Polacy rozważają emigrację, szczególnie, że są cenieni w świecie za wysokie kwalifikacje, pracowitość i profesjonalizm. Dlatego chętnie są zatrudniani przez zagranicznych pracodawców – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service.

Czytaj też: Maciej Witucki o strategii Work Service i gigantycznym ssaniu na rynku pracy: Ludzi trzeba szukać w promieniu 150 km

- Dla naszej gospodarki to coraz większe wyzwanie, aby zatrzymać najlepsze kadry w kraju, bo liczba osób w wieku produkcyjnym maleje, a przy tym rośnie zapotrzebowanie na pracowników – dodaje Maciej Witucki.

Profil potencjalnego emigranta

Obecnie aż 53 proc. osób niepracujących rozważa wyjazd zagraniczny za pracą, w tym 27 proc. to osoby bezrobotne, a 24 proc. uczące się.

To duża zmiana w porównaniu z poprzednim badaniem, kiedy o emigracji najczęściej myślały osoby zatrudnione na etat. Jesienią ubiegłego roku 39 proc. niepracujących myślało o zatrudnieniu za granicą. Jednocześnie wśród rozważających emigrację zarobkową ponad połowę stanowią osoby bez dochodów własnych.

O wyjeździe najczęściej myślą ludzie ze wsi i miast do 100 tys. mieszkańców. Co trzeci Polak rozważający pracę za granicą pochodzi ze wschodniej Polski.

Jeśli chodzi o wiek badanych, najczęściej o emigracji zarobkowej myślą osoby młode do 35 roku życia (62 proc. ). W grupie wiekowej 18-24 lata wyjazd rozważa co trzeci badany. O 11 p.p. spadła natomiast gotowość do emigracji starszych Polaków.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

James 2016-05-10 16:04:33

Wszystko to zawdzieczajcie demokracji koscielnej ktura darzy do sredniowiecza I'm kraj wiecej zatumaniony religijnie tym lepsze dochody dla nich