Merkel: Jeśli nie uda nam się sprawiedliwie rozdzielić uchodźców, wtedy pojawi się kwestia Schengen

Jeśli UE nie porozumie się co do sprawiedliwego rozdziału uchodźców, zakwestionowane zostanie istnienie strefy Schengen, pozwalającej na swobodne przemieszczanie się na terytorium Wspólnoty - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Merkel: Jeśli nie uda nam się sprawiedliwie rozdzielić uchodźców, wtedy pojawi się kwestia Schengen

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

1 wrz 2015 9:12


"Jeśli nie uda nam się sprawiedliwie rozdzielić uchodźców, wtedy oczywiście pojawi się kwestia (przyszłości) Schengen. A tego nie chcemy" - powiedziała Merkel na konferencji prasowej w Berlinie.

Merkel skrytykowała kraje, które chcą stosować kryteria religijne przy decyzjach o przyjmowaniu uchodźców.

Czytaj też: Czterech na dziesięciu Polaków uważa, że imigranci negatywnie wpływają na rynek pracy

"Nasz system wartości opiera się na godności każdej ludzkiej jednostki" - podkreśliła. "Martwi mnie, gdy słyszę argumenty: muzułmanów nie chcemy, bo jesteśmy krajem chrześcijańskim. A jutro ktoś może powiedzieć: nie chcemy chrześcijan, albo: chcemy tylko (azylantów) areligijnych. Tak być nie może. Nie mam zrozumienia dla takiego stanowiska. Musimy o tym w Europie rozmawiać" - powiedziała kanclerz.

Wschód kontra Zachód

Kanclerz przyznała, że kraje Europy Środkowej i Wschodniej mają niższy poziom życia niż Zachód. "Nie chcemy ich nadmiernie obciążać. Ale gdy ktoś mówi, że nie bierze udziału (w rozwiązaniu problemu), to nie możemy się na to zgodzić" - powiedziała Merkel.

Wezwała też do przyspieszenia procedur azylowych w samych Niemczech. W obliczu narastającego napływu uchodźców potrzebujemy "niemieckiej elastyczności zamiast niemieckiej dokładności" - podkreśliła.

Czytaj też: Kraje UE wyzyskują imigrantów: Praca za głodową pensje i w uwłaczających warunkach

Państwo niemieckie powinno niekiedy odstąpić od przepisów, np. w kwestii ochrony przeciwpożarowej czy dopuszczalnego poziomu emisji, aby ułatwić tworzenie nowych ośrodków dla uchodźców - powiedziała Merkel. Jak dodała, rząd zgłosi inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie.

Nauka języków obcych

Zaapelowała też do nauczycieli niemieckiego, by poszerzyli ofertę nauki języków dla uchodźców, oraz podkreśliła, że władze będą dążyły do tego, by do każdego ośrodka recepcyjnego dla uchodźców został wysłany pracownik Federalnej Agencji Pracy (BA). Należy też przyspieszyć rozpatrywanie wniosków azylowych i zwiększyć liczbę ośrodków recepcyjnych - zaznaczyła Merkel, dodając, że rząd nie będzie sprzeciwiał się bardziej sprawiedliwemu podziałowi kosztów związanych z przyjmowaniem i utrzymaniem uchodźców przez landy i gminy.

Rząd Niemiec spodziewa się w tym roku przybycia nawet 800 tys. osób ubiegających się o azyl; to cztery razy więcej niż rok wcześniej. Władze krajów związkowych Brandenburgia i Hesja mówią o nawet milionie przybyszów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.