Merkel chce, aby imigranci integrowali się przez pracę

Angela Merkel zapowiedziała kursy integracyjne i naukę języka dla imigrantów z Bliskiego Wschodu. Jej zdaniem znaczna część imigrantów ma duże szanse na integrację na niemieckim rynku pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Merkel chce, aby imigranci integrowali się przez pracę

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/JP

26 paź 2015 10:22


- Imigrantom, którzy są prześladowani, których życie było zagrożone wskutek wojny i terroru, musimy stworzyć szansę na znalezienie u nas schronienia i zapewnić im takie schronienie - powiedziała Merkel w cotygodniowym przesłaniu wideo do obywateli, zamieszczonym na jej stronie internetowej.

Niemiecka kanclerz zastrzegła równocześnie, że imigranci, którzy nie mają szans na pozostanie w Niemczech, będą musieli wyjechać z kraju.

- Osobom mającym perspektywy na pozostanie w Niemczech władze zapewnią udział w kursie integracyjnym o wymiarze 600 godzin. Udział w takim kursie będzie możliwy jeszcze przed zakończeniem postępowania w sprawie przyznania azylu - podkreśliła Merkel. Jak dodała, dzieci uchodźców będą miały zapewnione miejsce w szkole lub przedszkolu.

- Będziemy kładli nacisk na naukę języka - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

Integracja prze pracę

Merkel zwróciła uwagę, że stanowisko szefa Federalnego Urzędu Migracji i Uchodźców objął prezes Federalnego Urzędu Pracy Frank-Juergen Weise, co ma ułatwić integrację imigrantów na rynku pracy.

- Kursy językowe i zawodowe będą przystosowane do indywidualnych potrzeb uchodźców. Znaczna część imigrantów ma duże szanse na sukces - podkreśliła Merkel.

Od soboty w Niemczech obowiązują zaostrzone przepisy azylowe. Nowe przepisy umożliwiają szybszą deportację obcokrajowców, którym odmówiono prawa do azylu. Wnioski o azyl obywateli Kosowa, Albanii i Czarnogóry, uznanych za kraje bezpieczne, będą mogły być rozpatrywane w trybie przyspieszonym.

Rząd uzasadnia zmianę przepisów koniecznością odmiennego traktowania imigrantów z krajów, gdzie toczą się wojny, i imigrantów zarobkowych z Bałkanów Zachodnich. Aby móc zająć się bardziej intensywnie uchodźcami zasługującymi na opiekę, należy szybko pozbyć się osób, które nie mają prawa do azylu - argumentują politycy koalicji rządowej.

Podział obciążeń

Pod koniec września na terytorium Niemiec przebywało - według gazety "Bild" - ponad 190 tys. obcokrajowców zobowiązanych do opuszczenia kraju, lecz odmawiających wyjazdu.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.