Menedżer tymczasowy dobrym rozwiązaniem w kryzysie

W firmie pojawiają się tylko na kilkumiesięcznym kontrakcie, wykonują określone zadanie po czym odchodzą. Zarabiają kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie, ale w czasach kryzysu warto ich zatrudnić.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Menedżer tymczasowy dobrym rozwiązaniem w kryzysie

PODZIEL SIĘ


Autor: KK

13 mar 2013 13:35


Manedżerowie tymczasowi generują mniejsze koszty niż menedżerowie zatrudnieni na etat i co ważne - są skuteczni. Szacuje się, że największy na świecie, brytyjski rynek interim managerów wart jest ok. 1,5 mld funtów i 80 proc. tamtejszych firm zatrudnia tego typu specjalistów.
Według badań firmy Russan GMS, swoje usługi oferuje tam ponad 12 tys. osób. Od początku globalnego kryzysu, liczba zatrudnionych interim managerów wzrosła już dwukrotnie (według badań Purecom).

W Polsce takich osób jest zdecydowanie mniej. Jednak ich „popularność" z każdym rokiem rośnie i firmy zaczynają korzystać z tego typu usług. W dzisiejszych czasach często konieczne jest szybkie działanie i dopasowanie się do zmienionego rynku. Menedżerom, którzy są zatrudnieni na stałe, trudniej jest podejmować zdecydowane kroki.

Interim managerowie to osoby, które przebywają w firmie tylko kilka miesięcy i w tym czasie wykonują ustalone zadanie, np. podniesienie jakości na produkcji, reorganizacja działu sprzedaży lub przeprowadzenie fuzji firm.

Interim manager zarabia sporo - płaca jest porównywalna do płacy tradycyjnego menedżera, plus oczywiście dodatkowa premia zależna od osiągnięcia celu. Jednak generują zdecydowanie mniejsze koszty dla pracodawcy niż osoba zatrudniona na etat.

W Wielkiej Brytanii średnia dzienna stawka wynosi 630 funtów. W Polsce standardowy kontrakt opiewa na ok. 30 tys. złotych miesięcznie, choć w bardziej skomplikowanych przypadkach i sytuacjach kryzysowych menedżer może otrzymać nawet 100 tys. zł miesięcznie.

Również proces wynajęcia takiej osoby jest zdecydowanie krótszy i mniej pracochłonny niż przeprowadzenie rekrutacji na stanowisko menedżerskie.
Osoby takie mają doświadczenie zdobyte w różnych branżach, często w korporacjach, na wysokich, menedżerskich stanowiskach. Są skuteczni, gdyż są wybierani pod konkretny projekt. Firma może zatem wybrać ściśle wyspecjalizowaną w danym zakresie osobę.

Interim manager jest osobą z zewnątrz, ale bardzo często otrzymuje duże uprawnienia w firmie. Zdarza się również, że dla dobra firmy musi nawet przeprowadzić zmiany w samym zarządzie. Jest niezależną jednostką w organizacji, a więc jest bardziej obiektywny.

W Europie Zachodniej, najczęściej interim managerowie to mężczyźni (75 proc. - wg raportu Institute of Interim Management) mający od 50 do 59 lat (47 proc.). Maja oni nienormowany czas pracy i pracują średnio 155 dni w roku. Są przeważnie zatrudniani przez firmy produkcyjne, jednak w innych branżach również znajdą zajęcie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.