Martin Schulz: Egoizm krajów UE uniemożliwia rozwiązanie problemu imigrantów

Martin Schulz, przewodniczący PE zarzucił krajom UE egoizm w podejściu do problemu imigracji. Według niego postawa niektórych rządów nie ma nic wspólnego z "postulowaną przy każdej okazji" wspólnotą wartości UE.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Martin Schulz: Egoizm krajów UE uniemożliwia rozwiązanie problemu imigrantów

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

13 maj 2015 13:03


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zarzucił w wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk krajom UE egoizm w podejściu do problemu imigracji i wezwał do ustalenia kwot, według których poszczególne państwa miałyby przyjmować uchodźców.

"Egoizm poszczególnych krajów Unii Europejskiej uniemożliwia od 20 lat przyjęcie skutecznego i humanitarnego rozwiązania tego problemu" - powiedział Schulz. Jak zaznaczył, postawa niektórych rządów nie ma nic wspólnego z "postulowaną przy każdej okazji" wspólnotą wartości UE.

Europa potrzebuje ustawy imigracyjnej

Schulz zaapelował do szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera o utrzymanie presji na kraje UE, by skłonić je do rozwiązania tego problemu. "Europa potrzebuje ustawy imigracyjnej" - powiedział. Przewodniczący europarlamentu zaznaczył, że obecnie większość imigrantów przyjmują cztery kraje; jedna trzecia z nich trafia do Niemiec.

"Ten, kto chce legalnie wyemigrować do Europy, nie jest przestępcą" - podkreślił Schulz. Według niego w UE muszą być stworzone warunki, w których ludzie będą mieli nadzieję na legalną imigrację, zamiast - będąc w sytuacji bez wyjścia - wpadać w ręce band przemytników ludzi. Jak dodał Schulz, UE musi zapewnić też czasowe schronienie uciekinierom z krajów, gdzie toczy się wojna domowa. "W obu przypadkach potrzebny jest system kwot" - podkreślił polityk niemieckiej SPD.

Pytany o ocenę stanowiska Polski, która opowiada się za zasadą dobrowolności, Schulz powiedział, że premier Ewa Kopacz należy do osób, które darzy szacunkiem. "Prosiłem ją, aby wyjaśniła, co rozumie pod tym pojęciem (dobrowolnej solidarności). Mam nadzieję, że to uczyni. Cieszyłbym się, gdyby istniała solidarność dobrowolna" - mówił Schulz.

Ostrzegł, że brak działań ze strony UE prowadzi do utraty wiarygodności i do utrzymania nieuregulowanej imigracji. "Z tym nie można się pogodzić" - zastrzegł Schulz.

Komisja Europejska przedstawi w południe projekt unijnej strategii w dziedzinie imigracji.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.