Małe agencje psują opinię pracy tymczasowej?

- Obserwujemy psucie rynku przez najmniejsze agencje, które walczą o swoich pierwszych klientów dumpingowymi cenami – mówi Maciej Michalewski, prezes agencji Lobo.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Małe agencje psują opinię pracy tymczasowej?

PODZIEL SIĘ


Autor: Justyna Koc

22 cze 2016 0:08


W Polsce lawinowo przybywa agencji zatrudnienia (mamy ponad 6 tys. agencji zatrudnienia, w tym 4 tys. agencji pracy tymczasowej). Według Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia w ubiegłym roku powstało 1689 nowych podmiotów. 

Niskie koszty najważniejsze

Jak twierdzą eksperci, na rynku przeważają małe podmioty. Niestety wiele z nich stawia niskie koszty nad jakością usługi. Poprzez tego rodzaju działanie psuje opinię branży pracy tymczasowej. Zamiast wykorzystać swoje atuty i tworzyć przewagę konkurencyjną, przedsiębiorcy walczą o klientów za wszelką cenę.

- Obserwujemy psucie rynku przez najmniejsze agencje, które walczą o swoich pierwszych klientów dumpingowymi cenami. Doskonale wiemy, że za niskimi kosztami nierzadko idzie niska jakość, co może skutkować pogarszaniem się opinii klientów o firmach rekrutacyjnych – mówi Maciej Michalewski, prezes agencji Lobo.

Jego opinię potwierdza Artur Ragan, ekspert pracy w Work Express. - Spośród 6 tys. podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia w Polsce ponad. 80 proc. to „maluchy” bazujące na jednym lub dwóch projektach. Działają na małą skalę i mają niewielkie doświadczenie. Często nie potrafią zadbać o pracowników w należyty sposób, a także nierzadko zalegają z odprowadzaniem np. składek ZUS czy wypłatą pensji, nie mówiąc o pozostałych obowiązkach pracodawcy. W efekcie wizerunek wszystkich agencji jest fatalny – komentuje Ragan.

Nie chodzi tylko o wizerunek

Jak zaznacza Artur Ragan w każdym obszarze znajdą się czarne owce, które psuja opinię innych firm. Jego zdaniem w tym przypadku nie jest już tylko kwestia nierzetelnego ubezpieczyciela czy banku, który ucieka od wypłacenia odsetek od lokaty. W wielu przypadkach to kwestia być albo nie być dla tysięcy rodzin.

- Proszę sobie wyobrazić jaki dramat dotyka osób, których pracodawca – czyli agencja zatrudnienia – znika przed świętami. Zakończył się intensywny okres produkcyjny, umowy zatrudnionych wygasają 15 grudnia, a dzień później agencja przestaje odbierać telefony od pracowników czekających na wypłatę. Ludzie zostają bez pieniędzy przed świętami Bożego Narodzenia. Przy obecnym stanie prawnym tego typu sytuacje są możliwe – wyjaśnia ekspert Work Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

ustera 2018-03-06 09:14:00

EuroKadra daje zatrudnienie na sensownych warunkach od zaraz - przez ostatnie lata bardzo wiele się pod tym względem zmieniło, a opcji pracy jest coraz więcej. Jeśli zależy wam na etacie, to go dostaniecie z dnia na dzień. Oni naprawdę dają pracę prawie każdemu - po prostu opcji zatrudnienia mamy teraz w PL całe mnóstwo. Korzystajcie z tego.

pokato 2018-01-09 08:46:10

To prawda. Pracuję od 3 miesięcy przez agencję EuroKadra. Wkrótce powinienem mieć już bezpośrednie zatrudnienie. Trafiłem do najlepszej firmy produkcyjnej w okolicy. Już teraz mam dobre warunki jak na moją okolicę. O agencji pracy nie mogę złego słowa powiedzieć. We wszystkim pomagali, wszystko usprawniali. Super komunikacja i naprawdę pełen profesjonalizm.