Logistyka: popularna branża dla ludzi z wyższym wykształceniem

Polski pracownik tymczasowy jest coraz młodszy, lepiej wykształcony i coraz częściej podejmuje pracę w zakładach produkcyjnych – to niektóre wnioski z Badania Satysfakcji Pracowników Tymczasowych.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Logistyka: popularna branża dla ludzi z wyższym wykształceniem

PODZIEL SIĘ


Autor: DB

26 lut 2013 16:42


Badanie zostało zrealizowane w lipcu i sierpniu przez agencję pracy tymczasowej Work Express na grupie 1532 osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach w całej Polsce. Po raz pierwszy badanie satysfakcji objęło tak liczną grupę pracowników tymczasowych.

– Jest takie powiedzonko: “gość na chwilę widzi na milę” i to świetnie pasuje do sytuacji, w której człowiek przyjęty do pracy na krótki czas, szybciej dostrzega, co można poprawić albo czego robić nie należy, bo wszyscy mają przez to gorsze warunki pracy – mówi Marta Wachowska, manager działu marketingu i PR. – Od 2008 roku zbieramy takie informacje i w formie raportów przekazujemy klientom, bo dla nich ta wiedza oznacza konkretne oszczędności wynikające z usprawnień, które podpowiedzieli sami pracownicy tymczasowi.

 Jakie korzyści mają z takiego badania pracownicy? Przede wszystkim możliwość wskazania, co utrudnia im pracę. Oceniane obszary to między innymi: przebieg rekrutacji, poziom obsługi przez pracowników agencji, warunki i organizacja pracy w zakładzie pracodawcy – użytkownika, współpraca z pracownikami stałymi i przełożonymi, a także prawidłowość rozliczeń - informuje Work Express. Co konkretnie mają z takich badań pracodawcy, można dowiedzieć się z trzech case studies na blogu kosztypracy.pl.

 Samej agencji badanie pozwoliło zaktualizować stan wiedzy na temat pracowników tymczasowych i porównać do wyników dotychczasowych badań rynku pracy tymczasowej, przeprowadzanych między innymi przez Polskie Forum HR. Dzięki temu wiadomo, co trzeba zmienić w obsłudze klienta, jakim jest pracownik tymczasowy. Pracę tymczasową podejmują przeważnie mężczyźni (58 proc.), ale odsetek pań stale rośnie (42 proc. w 2012). Najwięcej kobiet zatrudnia sektor produkcji (48 proc.).

Niestety, w związku z malejącym eksportem i słabnącym popytem wewnętrznym, maleje liczba miejsc pracy w produkcji, więc nietrudno przewidzieć odwrócenie tego trendu na najbliższe kilkanaście miesięcy. Większość (65 proc.) ankietowanych pracowników tymczasowych ma mniej niż 30 lat. To potwierdza rosnącą rolę ofert pracy tymczasowej w zdobywaniu przez młodych ludzi pierwszych doświadczeń zawodowych. (dla 8 proc. ankietowanych był to główny powód podjęcia zatrudnienia tymczasowego) - informuje Work Express.

Podział w pozostałych grupach wiekowych przedstawia się następująco: 19 proc. to osoby pomiędzy 31. a 40. rokiem życia, 10 proc. ma od 41 do 50 lat. Tylko 6 proc. badanej grupy stanowią pracownicy powyżej pięćdziesiątki. Najmniej spośród nich znajduje zatrudnienie w branży automotive – zaledwie 2 proc.. 53 proc. badanych PT ma średnie wykształcenie, 27 proc. – zasadnicze zawodowe, 3 proc. jest w trakcie studiów a 9 proc. ma wykształcenie wyższe.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.