Kraje UE mają prawo odmówić świadczeń socjalnych bezrobotnemu imigrantowi

Trybunał Sprawiedliwości UE po raz kolejny wypowiedział się przeciwko turystyce zasiłkowej, przyznając we wtorek (15 września) krajom członkowskim prawo do odmowy świadczeń cudzoziemcom zbyt długo pozostającym bez pracy.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kraje UE mają prawo odmówić świadczeń socjalnych bezrobotnemu imigrantowi

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

15 wrz 2015 20:32


Trybunał rozstrzygnął, że cudzoziemcy, w tym obywatele UE, przyjeżdżający do Niemiec w celu uzyskania pomocy społecznej lub by szukać pracy, mogą być wykluczeni z kręgu beneficjantów zasiłków socjalnych. Nawet jeśli owe świadczenia są gwarantowane obywatelom Niemiec znajdującym się w tej samej sytuacji.

Okazją do takiego rozstrzygnięcia był spór między urzędem pracy z berlińskiej dzielnicy Neukoelln a czteroosobową bośniacką rodziną ze szwedzkim obywatelstwem, która od czerwca 2010 mieszkała na stałe w Niemczech. Do maja 2011 r. matka wraz z najstarszą córką kilkakrotnie podejmowała zatrudnienie na czas określony lub okazjonalnie; potem obie już nie pracowały. Przyznane jej i jej trojgu dzieciom zasiłki zostały po jakimś czasie cofnięte. Sprawa trafiła przed sąd ds. sporów z zakresu prawa socjalnego, który zapytał ETS o zdanie.

Koniec z zasiłkiem dla bezrobotnych imigrantów

- Jeżeli obywatel Unii dotychczas nie pracował w przyjmującym państwie członkowskim lub jeżeli upłynął okres sześciu miesięcy, osoba poszukująca pracy nie może zostać wydalona z tego państwa członkowskiego tak długo, jak może dostarczyć dowód, że kontynuuje poszukiwanie pracy i ma rzeczywistą szansę bycia zatrudnionym. W takim przypadku przyjmujące państwo członkowskie może jednakże odmówić przyznania wszelkich świadczeń z zakresu pomocy społecznej - głosi komunikat ETS.

Trybunał już w listopadzie ub.r. wydał wyrok, w którym potwierdził prawo odebrania zasiłku w Niemczech dwóm Rumunom, którzy przyjechali do tego kraju bez zamiaru podjęcia pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.