Kopacz: Solidarność ws. imigrantów musi być odpowiedzialna i na miarę możliwości

- Polska ws. kryzysu imigracyjnego będzie solidarna, ale ta solidarność musi być odpowiedzialna, priorytet to bezpieczeństwo obywateli - mówi premier Ewa Kopacz.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Kopacz: Solidarność ws. imigrantów musi być odpowiedzialna i na miarę możliwości

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

7 wrz 2015 20:22


O rozmowie premier Ewy Kopacz z kanclerz Angelą Merkel ws. kryzysu imigracyjnego poinformowało w poniedziałek (7 września) Centrum Informacyjne Rządu. Po południu CIR podało, że szefowa rządu rozmawiała o tej kwestii telefonicznie również z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Odpowiedzialna solidarność

W rozmowie z kanclerz Niemiec "szefowa rządu zapewniła - podały służby prasowe polskiego rządu - że Polska będzie solidarna, jednak ta solidarność musi być odpowiedzialna. Premier Ewa Kopacz podkreśliła, że dla polskiego rządu priorytetem jest bezpieczeństwo obywateli".

Polska zadeklarowała na tym etapie przyjęcie 2 tysięcy uchodźców. Jak podano w komunikacie, premier Kopacz podkreśliła, że skala zaangażowania Polski musi być na miarę naszych możliwości.

"Obie strony umówiły się na kolejne konsultacje po ogłoszeniu przez Komisję Europejską konkretnych propozycji dotyczących rozdziału uchodźców" - poinformował CIR.

"Bezprecedensowe wyzwanie, jakim jest zwiększająca się fala migrantów i uchodźców na granicach UE", było też tematem poniedziałkowej (7 września) rozmowy telefonicznej premier Kopacz z sekretarzem generalnym ONZ. Według CIR Ban Ki Mun "docenił wysiłki i rolę Polski w rozwiązywaniu tego problemu i zaapelował o jeszcze większe zaangażowanie".

Premier Kopacz "zapewniła sekretarza generalnego o tym, że Polska traktuje ten problem bardzo poważnie i współpracuje nad opracowaniem dobrej, szybkiej i adekwatnej odpowiedzi UE". Również w rozmowie z sekretarzem generalnym ONZ "szefowa polskiego rządu dodała, że dla niej najważniejsza jest kwestia bezpieczeństwa polskich obywateli oraz że rząd polski wykaże się solidarnością, ale solidarność ta musi być odpowiedzialna i na miarę możliwości".

Fala imigrantów w Europie

Kraje UE zmagają się obecnie z falą imigrantów, która wywołała w Europie najostrzejszy kryzys migracyjny od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - napływają przez Morze Śródziemne, a ostatnio także przez Bałkany Zachodnie. Według danych ogłoszonych w piątek (4 września) przez Urząd Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (UNHCR) od początku roku ponad 300 tysięcy imigrantów i uchodźców przedostało się przez Morze Śródziemne. Około 200 tys. dotarło do Grecji, a ok. 110 tys. do Włoch; ponad 2,5 tys. ludzi zginęło na morzu, próbując dotrzeć do Europy.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

matlak 2015-09-07 22:59:39

kopaczka i jej podobni są dobrze chronieni a w razie większego zamętu mają na zagranicznych kontach dość pieniędzy by móc wyjechać z Europy i żyć spokojnie ,a przeciętny Polak będzie tu żył w strachu i cierpiał.

waldi 2015-09-07 20:48:07

sprawa byłą prosta wczesniej, kiedy syryjczycy prosili o pomoc, trzeba bylo wyslac wtedy wojska, rozwalic IS i po sprawie, teraz to pozamiatane, beda szerzyc islam u nas. jak zwykle europa budzi się po fakcie.