www.farmer.pl

Konsule sezonowi sposobem na brak pracowników sezonowych?

0 0
Konsule sezonowi sposobem na brak pracowników sezonowych?

Praca w polskim sadownictwie jest atrakcyjna. Dla Ukraińców. O możliwość zatrudniania pracowników sezonowych z Ukrainy upomniał się w Sejmie poseł Mirosław Maliszewski.

Jak przekonywał, sadownictwo to dziedzina przynosząca korzyści, co wynika także z obniżenia kosztów. Ich zasadniczą część stanowią koszty pracy. Te z kolei można obniżyć, zatrudniając obywateli Ukrainy, gdyż Polacy nie chcą podejmować tej sezonowej i nisko płatnej pracy. Ostatnio system przyznawania wiz pracowniczych zaczął jednak kuleć.

- Czy Ministerstwo Spraw Zagranicznych wie o tym problemie? - dopytywał poseł Maliszewski.

Jak wyjaśnił Bogusław Winid, podsekretarz stanu w MSZ, obecnie na terenie Ukrainy działa 8 polskich konsulatów - najwięcej na świecie.

Obciążenie wnioskami wizowymi jest w nich niejednakowe. Stąd kilka zmian. Po pierwsze do najbardziej obciążonego konsulatu we Lwowie skierowano dodatkowych pracowników. W przyszłości nastąpi zmiana okręgów konsularnych. Pozwoli to zmniejszyć ilość aplikacji odbieranych we Lwowie.

Rozpatrzenie wniosku trwa 5-6 dni i tego nie można skrócić, można natomiast usprawnić składanie wniosków. Umożliwiono robienie tego z wykorzystaniem systemu internetowego - ale prędko znalazły się osoby zajmujące kolejkę, aby potem odsprzedać miejsce. Ten sam problem obserwuje się na Białorusi. Polskie MSZ prowadzi akcję informacyjną, aby usprawnić składanie wniosków.

- Składanie wniosków z wyprzedzeniem pozwoli uniknąć spiętrzenia wniosków - powiedział Bogusław Winid. - Konsule sezonowi to nasz sposób na brak pracowników sezonowych - dodał.

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.