Kolat, niemiecka posłanka: Polacy w Berlinie zasługują na więcej

0 0
Kolat, niemiecka posłanka: Polacy w Berlinie zasługują na więcej

- Poznałam lekarki, które pracują jako kelnerki lub pokojówki i zastanawiają się nad przekwalifikowaniem na opiekunki lub pielęgniarki. To nie jest w porządku - mówi Dilek Kolat, senator ds. pracy, kobiet i integracji tego kraju związkowego.

Dilek Kolat, posłanka do parlamentu miasta-landu Berlina oraz senator ds. pracy, kobiet i integracji tego kraju związkowego opowiada w rozmowie z „Deutsche Welle” o mieszkających i pracujących w Berlinie Polakach, którzy stanowią drugą co do wielkości społeczność Berlina - zaraz po Turkach. Liczba polskich imigrantów rośnie najszybciej - o 3 tys. rocznie.

Czytaj też: Tych pracowników Niemcy potrzebują najbardziej

Chociaż powszechna opinia mówi, że Polacy są dobrze zintegrowani z niemiecką społecznością, to jednak nie zgadza się z tym Dilek Kolat. - Zaskoczyło mnie, że wielu Polaków nadal pracuje poniżej swoich kwalifikacji, gdyż nie uznano ich dyplomów. Poznałam lekarki, które pracują jako kelnerki lub pokojówki i zastanawiają się nad przekwalifikowaniem na opiekunki lub pielęgniarki. To wszystko jest zdecydowanie poniżej ich kwalifikacji i nie jest w porządku - komentuje senator dla "DW".

Czytaj też: Polacy vs. Niemcy - jakimi są pracownikami i ile zarabiają?

Dodaje także, że chciałaby to zmienić, aby miasto skorzystało na potencjale Polaków. W jaki sposób? - Przez dobre poradnictwo, osobisty „coaching” i pomoc w bardzo skomplikowanym procesie uznawania dyplomów. Już to oferujemy, ale można jeszcze wiele poprawić i rozbudować tą ofertę w innych językach - tłumaczy Kolat w rozmowie z „DW”.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.