Już nie tylko młodzi uciekają z Polski

0 0
Już nie tylko młodzi uciekają z Polski

Szacuje się, że liczba osób, która na stałe wyjechała z Polski po jej wejściu do Unii Europejskiej przewyższa już 2 mln. Specjaliści oceniają, że mimo poprawiających się wskaźników ekonomicznych i związanego z tym zadowolenia społecznego, emigracja będzie procesem nasilającym się.

Okazuje się, że na życie i pracę w obcym kraju decydują się nie tylko osoby młode, ale i ludzie w wieku poprodukcyjnym. "Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że każdego roku nasz kraj opuszcza ok. tysiąca osób po 60. roku życia.

- Trudno dziwić się ludziom w tym wieku, że nie widzą dla siebie przyszłości w Polsce, bo to czytelny efekt tego, co się tu dzieje - mówi dla "DGP" Andrzej Sadowski, wiceszef Centrum im. Adama Smitha.

- Emigracja, i młodych, i starszych, boleśnie dla rządzących weryfikuje ich oświadczenia o tym, że w Polsce wreszcie znowu zacznie świecić słońce wzrostu gospodarczego. Widać wyraźnie, że na czary-mary jest już za późno - dodaje Sadowski.

Dr Wojciech Jabłoński, politolog Uniwersytetu Warszawskiego ocenia, że dzisiejsze 2 mln osób na emigracji zamieni sie w 3, a może i 5 mln za kilka lat.

- Liczba Polaków mieszkających nad Wisłą będzie proporcjonalna do tego, jak trudno będzie w Polsce i o pracę, i o godziwe świadczenia emerytalne. A na działania polityków odwracające tą tendencję na pewno liczyć nie możemy - podkreśla w rozmowie z "DGP".

 

 

 

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.