Jest kobietą i ma 39 lat. Tak wygląda przeciętny specjalista

0 0
Jest kobietą i ma 39 lat. Tak wygląda przeciętny specjalista
Fot. Morguefile.com

Zgodnie z danymi OECD najwięcej ekspatów jest w Wielkiej Brytanii. Również polscy specjaliści coraz częściej wyjeżdżają za granicę.

Ekspat to wysokiej klasy specjalista, który zdecydował się na pracę za granicą w zawodzie zgodnym z jego wykształceniem lub doświadczeniem. Coraz więcej Polaków wyjeżdża nie tylko z powodów zarobkowych, ale także żeby podjąć wyzwanie i móc rozwinąć skrzydła.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

– W krajach europejskich pracuje coraz więcej polskich profesjonalistów, którzy mają coraz bogatsze doświadczenie w korporacjach, bankach czy w firmach prawniczych. Jest też coraz więcej osób, które zakładają tu swoje biznesy i mogą być partnerami dla polskich firm. Duży potencjał drzemie w coraz większej grupie polskich studentów – mówi agencji Newseria Aneta Buchert, dyrektor ds. relacji biznesowych Polish City Club, organizacji skupiającej polskich profesjonalistów w Wielkiej Brytanii.

Kim jest przeciętny ekspat? Badania na ten temat przeprowadziła społecznościowa sieć biznesowa InterNations. Typowy specjalista wyjeżdżający za granicę ma 39,5 lat. Co piąta osoba ma nie mniej niż 26 lat i nie więcej niż 30, a kolejne 20 proc. jest w wieku 31-35 lat. Jedna piąta ukończyła 40 lat, ale jest jeszcze przed 50. Osoby powyżej 50 lat stanowią 19 proc. respondentów.

Czytaj też: Polacy nie chcą wracać do kraju z emigracji. Wszędzie dobrze, ale nie w Polsce?

53 proc. ekspatów stanowią kobiety, 47 proc. mężczyźni. 64 proc. specjalistów jest w związku (z czego 48 proc. w związku małżeńskim), ale aż 75 proc. nie ma dzieci. Prawie co dziewiąty (87 proc.) może się pochwalić wykształcenie wyższym, a 6 proc. – doktoratem.

Co głównie decyduje o wyjeździe z kraju? 16 proc. opuszcza ojczyznę, ponieważ chce znaleźć samodzielnie pracę. Z kolei 13 proc. zostaje wysłane za granicę przez pracodawców. W 11 proc. przypadków o wyjeździe decyduje miłość, a w 10 proc. – praca partnera. Na lepsza jakoś życia zagranicą liczy 9 proc. osób, a 8 proc. opuszcza kraj z powodu zamiłowania do innego państwa.

Jak długo ekspaci planują pracować za granicą? Co czwarty (26 proc.) wyjeżdża na zawsze, a 24 proc. na co najmniej trzy lata. 23 proc. emigrantów nie chcę opuszczać kraju na więcej niż trzy lata, a 5 proc. – nie więcej niż rok.

Kuszą nie tylko wyzwania, ale też lepsze zarobki. Ile zarabiają ekspaci? 3 proc. dostaje 250 tys. dol. rocznie, a wypłata kolejnych 3 proc. mieści się w przedziale 200-250 tys. dol. Najwięcej – 23 proc. – otrzymuje mniej niż 25 tys. dol. rocznie, a 22 proc. od 25 do 50 tys. dol. 17 proc. zarabia w przedziale 50-75 tys. dol., a 13 proc. od 75 do 100 tys. dol. Również 13 proc. może liczyć na roczną wypłatę w wysokości 100-150 tys. dol.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.