Jakie zmiany zaszły w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec?

Nowy rok oznacza parę zmian w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec. Najważniejsza z nich to podniesienie poziomu wynagrodzeń – od tego roku najniższe wynagrodzenie opiekunki wynosi 1360 euro brutto miesięcznie. To jednak nie wszystko.
REKLAMA
Puls HR Puls HR

Jakie zmiany zaszły w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec?

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

10 lut 2015 10:12


Zatrudniamy w dalszym ciągu wyłącznie na umowę o pracę i przestrzegamy przepisów prawa pracy, włącznie z możliwością wybrania przez opiekunki urlopu lub wypłatą ekwiwalentu. Jednak oprócz wyrównania od stycznia 2015 wynagrodzeń do poziomu niemieckiej stawki minimalnej, nowością jest odprowadzanie podatku dochodowego na terenie Niemiec od pierwszego dnia okresu zatrudnienia (a nie po przepracowaniu 183 dni). To wyeliminuje wszelkie niejasności związane z tymi kwestiami.

Trzecia nowość to usprawnienie wypłat wynagrodzeń. Do tej pory z różnych powodów wypłacaliśmy je w dwóch częściach a od tego roku będzie to w ramach jednego przelewu, do 10. dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenia opiekunek zostają wyrównane do poziomu stawki minimalnej, obowiązującej w Niemczech od 1 stycznia 2015.

W uproszczeniu oznacza to, że średnio w skali roku opiekunki zarobią nie mniej niż 1360 euro brutto miesięcznie. Podwyżka będzie odczuwana najmocniej przez opiekunki z niewielkim doświadczeniem i słabszą znajomością niemieckiego, jako że dotąd zarabiały one poniżej tego progu.

Podsumowując:

- Nadal zatrudniamy wyłącznie na umowę o pracę.
- Sama umowa oraz wszelkie dokumenty są podpisywane w Polsce przed wyjazdem.
- Nadal odprowadzamy składki ZUS od przeciętnego średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (od 2015r. – 3959zł brutto) a nie – jak większość agencji – od najniższego obowiązującego krajowego wynagrodzenia. A to ma wpływ na wymiar przyszłej emerytury.
- Liczba projektów na terenie Niemiec i nasze kontakty pozwalają znaleźć pracę opiekunki praktycznie w dowolnej części kraju a to coraz częściej ma znaczenie.
- Opiekunkom przysługuje urlop wypoczynkowy zgodnie z polskimi przepisami lub wypłata ekwiwalentu.
- Oprócz dokumentu A1 i karty EKUZ, każdej z opiekunek proponujemy dodatkowe odpłatne ubezpieczenie ewentualnych kosztów leczenia.
- Osobom, które polecą nam kandydatów, których zatrudnimy na minimum miesiąc, wypłacamy bonus za rekomendację w wysokości 200 zł.
- Za polecenie rodziny w Niemczech, która zatrudni opiekunkę na minimum 2 miesiące wypłacamy bonus w wysokości 100€.
Do dyspozycji opiekunów jest dyżurny koordynator, który służy pomocą w nagłych przypadkach.

* Autorem tekstu jest Artur Ragan, ekspert Work Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

14 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

renatina 2016-12-03 16:20:02

promedyka to oszust nie jechac kazda agencja bierze biedna polke i ja normalnie wyko rzystuje n a maxa zarabia agencja podatek i zus polka reszte najbardziej wykorzysta polska agencja opekunka tak dokladnie nie jest informowana jakie sa warunki pracy ile jest czasu wolnego ...... podatek nie wiadomo tak wlasciwie jaki placic ja mam zaplacic 2500 zl bo zle wypelnilam ankiete zakladajac dzialalnosc gospodarcza to praca niewolnicza nie jechac

opiekunka 2016-08-09 16:35:02

Właśnie się dowiedzialam że firmy (co druga) odprowadza składki z średniej krajowej brutto obecnie 4055 zł co drugi miesiąc. Tak mam wyliczone w "In..Ka.."? Chcę to wyjaśnić w Inspekcji Pracy. To jakaś kpina. To co się wciska ludziom, Do jakich domów, z ktorych nawet zadzwonić do domu nie można, do najbliższej poczty 9 km to jeszcze można znieść, ale łapią na średnią krajową, a wyliczają co drugi miesiąc. Więc o jaką emeryturę chodzi? Proszę podzielić te co drugie miesiące 4055 zł, przerwy i przez cały rok. Toż to gówno wychodzi. Tak jakby tutaj w Polsce. Trzeba jechać nauczyć się języka i do Holandii wypieprzać jak najszybciej. TYLKO język szkolić, bo robota ta sama. I jeszcze holendrzy przestrzegają do kogo się jedzie. Bo można do autentycznego wariata pojechać. Agencja rżnie głupa. NIKT nie sporawdza adresów gdzie. bynajmniej w "IK"

Barbara 2016-07-22 13:06:45

Jakiej firmy dotyczy powyższy artykuł, którego autorem jest pan Artur Ragan?

REKLAMA