Jakie zmiany zaszły w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec?

Nowy rok oznacza parę zmian w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec. Najważniejsza z nich to podniesienie poziomu wynagrodzeń – od tego roku najniższe wynagrodzenie opiekunki wynosi 1360 euro brutto miesięcznie. To jednak nie wszystko.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jakie zmiany zaszły w zatrudnianiu opiekunek osób starszych na terenie Niemiec?

PODZIEL SIĘ


Autor: Artur Ragan

10 lut 2015 10:12


Zatrudniamy w dalszym ciągu wyłącznie na umowę o pracę i przestrzegamy przepisów prawa pracy, włącznie z możliwością wybrania przez opiekunki urlopu lub wypłatą ekwiwalentu. Jednak oprócz wyrównania od stycznia 2015 wynagrodzeń do poziomu niemieckiej stawki minimalnej, nowością jest odprowadzanie podatku dochodowego na terenie Niemiec od pierwszego dnia okresu zatrudnienia (a nie po przepracowaniu 183 dni). To wyeliminuje wszelkie niejasności związane z tymi kwestiami.

Trzecia nowość to usprawnienie wypłat wynagrodzeń. Do tej pory z różnych powodów wypłacaliśmy je w dwóch częściach a od tego roku będzie to w ramach jednego przelewu, do 10. dnia każdego miesiąca. Wynagrodzenia opiekunek zostają wyrównane do poziomu stawki minimalnej, obowiązującej w Niemczech od 1 stycznia 2015.

W uproszczeniu oznacza to, że średnio w skali roku opiekunki zarobią nie mniej niż 1360 euro brutto miesięcznie. Podwyżka będzie odczuwana najmocniej przez opiekunki z niewielkim doświadczeniem i słabszą znajomością niemieckiego, jako że dotąd zarabiały one poniżej tego progu.

Podsumowując:

- Nadal zatrudniamy wyłącznie na umowę o pracę.
- Sama umowa oraz wszelkie dokumenty są podpisywane w Polsce przed wyjazdem.
- Nadal odprowadzamy składki ZUS od przeciętnego średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (od 2015r. – 3959zł brutto) a nie – jak większość agencji – od najniższego obowiązującego krajowego wynagrodzenia. A to ma wpływ na wymiar przyszłej emerytury.
- Liczba projektów na terenie Niemiec i nasze kontakty pozwalają znaleźć pracę opiekunki praktycznie w dowolnej części kraju a to coraz częściej ma znaczenie.
- Opiekunkom przysługuje urlop wypoczynkowy zgodnie z polskimi przepisami lub wypłata ekwiwalentu.
- Oprócz dokumentu A1 i karty EKUZ, każdej z opiekunek proponujemy dodatkowe odpłatne ubezpieczenie ewentualnych kosztów leczenia.
- Osobom, które polecą nam kandydatów, których zatrudnimy na minimum miesiąc, wypłacamy bonus za rekomendację w wysokości 200 zł.
- Za polecenie rodziny w Niemczech, która zatrudni opiekunkę na minimum 2 miesiące wypłacamy bonus w wysokości 100€.
Do dyspozycji opiekunów jest dyżurny koordynator, który służy pomocą w nagłych przypadkach.

* Autorem tekstu jest Artur Ragan, ekspert Work Express.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

17 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Danka ze Szczecina 2017-08-29 13:25:09

Do opieki (?) jeździłam od ponad 8 lat, więc doświadczenie zdobyłam nie tylko zawodowe... Praca w Betreuung 24 Std. powinna zostać zakazana i nazwana zgodnie z prawdą ,,nowoczesne niewolnictwo 24 Std.". W Niemczech, ale nie tylko ogólnie w zach. Europie jest to tzw. szara strefa, pasująca państwu danego kraju, który wie doskonale jak to funkcjonuje jak i wszystkim agencjom pracy / wynajmu pracowników / niewolników oraz innym pośrednikom. Proszę się 2 razy zastanowić nim dasz się wplatać w pętlę wyzysku. Praca ta to nie tylko wykorzystanie fizyczne, psychiczne, finansowe, ale i pozbawienie intymności,prywatności oraz godności ludzkiej. Mieszkam i pracuję już w DE, ale psychika jak po zderzeniu ze ścianą...;-(Odradzam, zastanów się czy naprawdę warto oddać swoje życie, zdrowie, rodzinę oraz wielką część dochodu....???

Iwona 2017-03-04 08:33:55

Każda firma wykorzystuje na maxa.Trzeba mieć szczęście żeby zostać na stałe mieć opłacone wszystkie składki w Niemczech żeby liczyło się do emerytury.Firmy tak ubezpieczają że pożal się...jak wizyta u dentysty trzeba płacić .Po powrocie tylko miesiąc ubezpieczenia ,a gdzie następny?nie wychodzić z domu i prosić Boga żeby się nic nie stało .Szkoda że my też nie możemy wymagać ,za tęsknotę ,małe zarobki,niekiedy nieszanowaniem nas ,rozłąką itp.Pozdrawiam wszystkich opiekunów ,miałam szczęście pracuję na stałe w DE.

bzdury do kwadratu! 2017-02-07 14:22:40

1/nie znam firmy,ktora zatrudniałaby na umowę,chyba,ze przez APT.2/PIP odmawia sprawdzenia,dlaczego sporo firm"opiekuńczych"jednego dnia zmieniło WSZYSTKIM!zatrudnionym"opiekunkom"umowę o prace na zlecenie?o dzieło?Dlaczego w umowach sa kwiatki w styli"ma obowiązek świadczenia umowy do 35dni dłużej na terenie Niemiec"?(to Interkadra),lub"nie wolno rozmawiać z podopiecznymi o wysokości wynagrodzenia"oraz sprawach finansowych,oraz"..zgadzam się zaczekać na wynagrodzenie,aż klient firmie zapłaci"?(przypominam-klienta nie wolno samemu zapytać,bo to... sprawy finansowe!)Czyli,jak firma powie,ze za 3 lata,to mam czekać?(firma z Olsztyna).Jak firma informuje,że klient zwraca za bilet,a potem twierdzi,że to była...zaliczka na wynagrodzenie?(Olsztyn).Lub potrąca z wynagrodzenia za bilet,za który opiek.sama zapłaciła,i ma na to dowod-bilet?(Curaform).W Polsce mamy umowę jako opiekunki,tam-jako"Haushalthilfe"/gosposia,najczęsciej z inną firmą.Jak to jest?Zadnego konkretnego wykazu obowiązkow,Zadnej informacji o podopiecznych,zakaznych chorobach,psychicznych(a musimu podisac,ze "zapoznałam się"Gdzie ślad tego zapoznania?