Jak agencje wywiązują się ze współpracy z urzędami pracy?

60 proc. długotrwale bezrobotnych z Mazowsza wytypowanych do pilotażowego programu, zostało zatrudnionych w wyniku pomocy prywatnej agencji zatrudnienia dla państwowych urzędów pracy. Jedynie co czwarty zachował pracę przynajmniej przez kwartał.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Jak agencje wywiązują się ze współpracy z urzędami pracy?

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

26 wrz 2014 16:18


Zmiany w ustawie reformującej urzędy pracy pozwoliły na współpracę publicznych służb prywatnych agencji zatrudnienia przy aktywizacji osób bezrobotnych. Pilotaż prowadzono przed wejściem ustawy w życie.

Czytaj też: Prywatne agencje pomagają w znalezieniu pracy

Na Mazowszu objął prawie tysiąc osób z Warszawy, Radomia i całego powiatu radomskiego oraz płockiego powiatu ziemskiego (nie obejmuje miasta). Pilotaż trwał od maja 2013 r. do czerwca 2014 r. - poinformowała rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie Wiesława Lipińska.

W sumie pilotażem objęto 984 osób bezrobotnych, z których pracę podjęło 598 osób; 130 osób z nich utrzymało pracę przez trzy miesiące. Najlepsze wyniki osiągnięto w Radomiu - zatrudnienie znalazło 68 proc. bezrobotnych, z czego przynajmniej przez kwartał pracowało 38 proc. z nich.

W Płocku wskaźnik zatrudnienia wyniósł 61 proc., a w Warszawie 57 proc., gdzie najmniej - tylko 13 proc. osób utrzymało pracę przez ponad trzy miesiące. Lipińska podkreśliła, że w stolicy mimo niskiej stopy bezrobocia (w lipcu było to 4,5 proc.) aż 53 proc. zarejestrowanych stanowiły osoby długotrwale bezrobotne.

WUP przy zlecaniu zadań prywatnym agencjom już na podstawie znowelizowanej ustawy nie będzie zwracał uwagi na deklarowane wskaźniki skuteczności zatrudnienia i utrzymania go - poinformowała rzecznik. Urząd uważa, że byłyby one nierealnie zawyżane, aby uzyskać wyższą ocenę przy wyborze oferty.

"Oprócz pośrednictwa pracy istotny będzie dobór metod aktywizacji bezrobotnych, które zagwarantują długofalowy i trwały efekt, m.in. poprzez intensywną i indywidualną aktywizację rozpoczynającą się od zmiany sposobu myślenia o pracy, przygotowanie do poszukiwania i podjęcia zatrudnienia, do rozwiązywania trudności osobistych i wsparcia psychologicznego" - wyjaśniła rzecznik.

Czytaj też: Które urzędy pracy są najbardziej skuteczne?

Prywatna agencja zatrudnienia za znalezienie pracy dla długotrwale bezrobotnego, którą utrzyma przez co najmniej sześć miesięcy, otrzyma trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia - obecnie ok. 11,6 tys. zł.

Oprócz Mazowsza pilotażowy program był też prowadzony w woj. podkarpackim i dolnośląskim.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.