IOM: Tysiące nielegalnych imigrantów uwięzionych u wybrzeży Tajlandii

Około 8 tysięcy nielegalnych imigrantów jest uwięzionych w łodziach na morzu u wybrzeży Tajlandii.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

IOM: Tysiące nielegalnych imigrantów uwięzionych u wybrzeży Tajlandii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

12 maj 2015 10:40


Tysiące uchodźców z Bangladeszu i Birmy jest uwięzionych w łodziach na morzu u wybrzeży Tajlandii - poinformowała Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM). Według niej może chodzić nawet o około 8 tysięcy nielegalnych imigrantów.

IOM zaapelowała do regionalnych rządów o pomoc w poszukiwaniu rozbitków. "Potrzebna jest pomoc na poziomie regionalnym. My nie mamy możliwości, żeby prowadzić poszukiwania, ale rządy już tak, mają statki i satelity" - powiedział rzecznik IOM.

Dodał, że jeśli imigranci nie zostaną szybko odnalezieni, "mogą być w bardzo złym stanie, a nawet nie żyć".

Ponad 2 tysiące imigrantów zatrzymanych

Apel IOM nadszedł, gdy indonezyjska marynarka wojenna poinformowała, że zauważyła na morzu jednostkę z kilkuset nielegalnymi imigrantami na pokładzie.

W ciągu ostatnich dwóch dni ponad 2 tysiące imigrantów w dryfujących łodziach zostało zatrzymanych przez władze Malezji i Indonezji. Niektórzy zostali uratowani przez straż przybrzeżną, inni samodzielnie dopłynęli do brzegu.

Czytaj też: Na Morzu Śródziemnym uratowano 5,8 tys. imigrantów

Szef misji IOM w regionie Azji i Pacyfiku Jeffrey Labovitz powiedział BBC, że odkrycie w zeszłym tygodniu przez tajlandzką policję masowego grobu na terenie byłego obozu przemytników ludzi w dżungli na południu Tajlandii uruchomiło akcję wymierzoną w handlarzy ludźmi.

Do Tajlandii, która jest regionalnym centrum przemytu, a także do Malezji udają się nielegalni imigranci, w tym muzułmanie Rohingya z zachodniej Birmy i Bangladeszu. Decydują się oni na niebezpieczną przeprawę morską, by uciec przed prześladowaniami na tle religijnym i etnicznym w swych krajach oraz by znaleźć pracę

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.