Imigranci zarobkowi mogą wesprzeć polską gospodarkę

- Polskie społeczeństwo stwarza zbyt wiele barier dla imigrantów, co hamuje rozwój gospodarki - uważa Michał Młynarczyk z Hays Poland.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci zarobkowi mogą wesprzeć polską gospodarkę

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

4 lis 2015 9:26


Imigranci napływający do naszego kraju dzielą się na dwie grupy: wykwalifikowani pracownicy, którzy niemal natychmiast wspierają rozwój polskiej gospodarki, oraz osoby bez szkoły, doświadczenia i umiejętności.

W tę drugą grupę ludzi trzeba zainwestować – państwo musi ponieść nakłady finansowe np. na zapewnienie im edukacji i zasiłków socjalnych, by dopiero w późniejszym czasie przyniosło to korzyści.

W Polsce w bardzo wielu branżach mamy do czynienia z rynkiem kandydata. Są to między innymi IT czy też niszowe sektory w przemyśle energetycznym. Tutaj firmy walczą o wykwalifikowanych kandydatów, bardzo często bez skutku.

- A tymczasem, przykładowo, Ukraina dysponuje doświadczonymi programistami, którzy chcieliby pracować w Polsce. Niestety nasze społeczeństwo stwarza zbyt wiele barier. W konsekwencji traci na tym polska gospodarka. Jako kraj moglibyśmy rozwijać się szybciej, gdybyśmy byli otwarci na współpracę z imigrantami – mówi Michał Młynarczyk, dyrektor zarządzający w firmie Hays Poland.

Kadry przyszłości

Dużym problemem pozostaje kwestia niewykształconych osób, które napływają na nasz rynek pracy. Polska polityka powinna być wobec nich selektywna i skoordynowana z wytycznymi Unii Europejskiej.

- Sztuką nie jest przyjąć tych ludzi i płacić im zasiłki. Musimy się zastanowić, w jaki sposób zadbać o ich edukację, by w niedługim czasie stworzyć z nich wyspecjalizowaną kadrę przydatną polskiej gospodarce – podkreśla ekspert.

Mogliby oni pracować np. w prostych zawodach – jak murarz, hydraulik, cieśla – których przedstawicieli w Polsce brakuje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.