Imigranci spoza UE na polskim rynku pracy. Ilu ich jest i w jakich branżach pracują?

Europę zalewa fala imigracji, a obecność cudzoziemców w polskiej gospodarce staje się coraz żywiej dyskutowana. Jak na razie w naszym kraju skala tego zjawiska jest marginalna – szacunkowo imigranci spoza UE stanowią jedynie 0,3 proc. ogółu pracujących.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Imigranci spoza UE na polskim rynku pracy. Ilu ich jest i w jakich branżach pracują?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk/ mat. pras.

11 wrz 2015 20:42


Ilu cudzoziemców przebywa w Polsce? Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Dane na temat imigrantów pochodzą z wielu instytucji i ciężko je ze sobą porównać. Różnego rodzaju rejestry prowadzi Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Urząd ds. Cudzoziemców, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, a także Główny Urząd Statystyczny.

Sprawę dodatkowo komplikują imigranci, którzy w Polsce przebywają nielegalnie, przez co oficjalne statystyki są znacznie zaniżone. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że prawo inaczej traktuje obywateli Unii Europejskiej, którzy w Polsce mogą pracować bez przeszkód, inaczej cudzoziemców państw trzecich, którzy by zacząć pracę muszą uzyskać na nią zezwolenie, a jeszcze inaczej imigrantów tymczasowych, którym wystarcza oświadczenie złożone do Urzędu Pracy.

Z tej ostatniej z wymienionych możliwości mogą skorzystać obywatele Armenii, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy, którzy na podstawie wspomnianego oświadczenia mają prawo pracować w Polsce przez 12 miesięcy. Tak czy inaczej, imigranci spoza UE nie stanowią w Polsce dużej grupy – według szacunków Instytutu Spraw Publicznych legalnie pracujący cudzoziemcy to ok. 0,3 proc. ogółu pracujących.

Liczba imigrantów rośnie

Nie ma jednak wątpliwości, że w 2014 roku liczba imigrantów spoza UE pracujących w Polsce wyjątkowo wzrosła. Potwierdzają to statystyki dotyczące zezwoleń na pracę (wzrost o 12 proc. w porównaniu do roku wcześniejszego) oraz oświadczeń (wzrost aż o 64 proc.). Tym samym w 2014 roku wydano 43 663 zezwolenia na pracę i 387 398 oświadczeń dla cudzoziemców.

Drugą pewną rzeczą jest, że spośród imigrantów spoza UE najliczniejszą grupą są Ukraińcy. Jest to widoczne zarówno w statystykach dotyczących zezwoleń na pracę jak i oświadczeń. W pierwszym przypadku nasi wschodni sąsiedzi stanowili 60,3 proc. ogółu imigrantów, w drugim było to aż 96,3 proc.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.