Hanczarek, Work Service: Okres prac sezonowych wygeneruje 100 tys. nowych miejsc pracy

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła dokładnie tyle samo co w styczniu, czyli 12 proc. Zdaniem ekspertów Work Service początek wiosny przyniesie ożywienie na rynku pracy tymczasowej, co wyraźnie przełoży się na spadek bezrobocia w kolejnych miesiącach.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Hanczarek, Work Service: Okres prac sezonowych wygeneruje 100 tys. nowych miejsc pracy

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

10 mar 2015 11:37


Wedle danych MPiPS w lutym b.r. stopa bezrobocia była o 1,9 proc. niższa niż jeszcze w roku ubiegłym, a liczba zarejestrowanych bezrobotnych zmniejszyła się o 336 tys. osób. Dobrą informacją jest fakt, że mimo wyhamowania do prac tymczasowych w okresie zimowym, bezrobocie nie wzrosło.

- Polska gospodarka jest w bardzo dobrym momencie rozwoju, czego beneficjentami są zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Mamy za sobą stosunkowo łagodną zimę, która nie przyniosła gwałtownego wyhamowania prac w sektorze budowlanym czy w logistyce, a jednocześnie sektor produkcyjny skutecznie zamortyzował spadki zatrudnienia – mówi Tomasz Hanczarek, prezes Work Service.

- Dodatkowo możemy oczekiwać, że marzec, wraz z nadejściem wiosny przyniesie sezonowy spadek stopy bezrobocia w stosunku do lutego. Przed nami okres wzmożonych prac sezonowych, w czasie którego występują duże wzrosty zatrudnienia w ogrodnictwie, przetwórstwie rolno-spożywczym, usługach gastronomicznych  – dodaje Hanczarek.

- W najbliższych miesiącach możemy się spodziewać napływu fali nowych ofert pracy, co przełoży się zwiększenie zatrudnienia o 100 tys. nowych miejsc pracy. W zeszłym roku nadejście wiosny przełożyło się na zmniejszenie liczby osób bezrobotnych o ponad 170 tysięcy. Pozytywny obraz naszego rynku pracy widać również na tle innych krajów Unii Europejskiej. Średnie unijne bezrobocie (wg. Eurostat - metodologia BAEL) wynosi 9,8 proc., podczas gdy w Polsce wynosi ono 8 proc. - podsumowuje prezes Work Service.

Z najnowszych badań Work Service wynika, że 8 na 10 pracodawców planuje utrzymać w tym roku zatrudnienie na obecnym poziomie, a 12 proc. planuje jego zwiększenie. Co więcej aż 25 proc. badanych firm zamierza otwierać nowe rekrutacje. Najczęściej rekrutować będą firmy duże, zatrudniające ponad 250 pracowników oraz branży produkcyjnej (45 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Widzący 2015-03-11 09:10:24

Work Service...., czyli niech żyje białe niewolnictwo i umowy śmieciowe. Przez takie firmy degradujemy polską gospodarkę poprzez odpływ pracowników za granicę. Za 1000 parę złotych miesięcznie a za granicą na tymczasówce można wyciągnąć od 2500 do 4000 tys. euro i niejednokrotnie koszty noclegów pokrywają