Gospodarka współpracy wchodzi na polski rynek pracy

0 0
Gospodarka współpracy wchodzi na polski rynek pracy
75 proc. amerykańskich rekruterów zachęca aplikantów do uwzględniania sharing economy w swoim doświadczeniu zawodowym. /Fot. Flickr, Mighty Travels, CC2.0

89 proc. pracodawców w Stanach Zjednoczonych i 85 proc. poszukujących tam pracy uznaje gospodarkę współpracy za pozytywną ewolucję. Czy jest ona zagrożeniem dla polskiego rynku pracy, czy wręcz przeciwnie – może być skutecznym narzędziem w walce z bezrobociem?

Gospodarka współpracy (ang. sharing economy), nazywana także ekonomią współdzielenia polega na komunikowaniu osób za pomocą platform internetowych w celu realizacji danej usługi lub też korzystania z określonych dóbr.

Wspólne przejazdy (np. Blablacar.pl) czy też współdzielenie nieruchomości (np. Airbnb) to przykłady sharing economy, które cieszą się coraz większą popularnością również w Polsce.

Kierunek rozwoju tego modelu oraz potencjalny wpływ na rynek pracy w europejskiej rzeczywistości można przewidywać przez pryzmat Stanów Zjednoczonych, gdzie już blisko 2/3 poszukujących zatrudnienia rozważa pracę jako dostawca usług na żądanie. W przypadku nagłej utraty pracy chęć podjęcia tego rodzaju działalności wzrasta do 72 proc.

Wady i zalety gospodarki współpracy

– Rosnący w siłę rynek pracownika tworzy w Polsce korzystny klimat dla rozwoju sharing economy, gdyż właśnie ten model kształtuje się w oparciu o pożądaną przez kandydatów elastyczność wykonywania obowiązków – komentuje Bartosz Kaczmarczyk, prezes grupy kapitałowej Loyd.

– Warto jednak zauważyć, że dążenie do większej swobody w kwestii czasu i miejsca pracy kształtowało rynek pracy jeszcze przed boomem na nowe technologie. Kilka lat temu ta tendencja przejawiała się w dynamicznym rozwoju outsourcingu, pracy tymczasowej i sezonowej. Dziś potrzebę mobilności zawodowej podchwyciły również platformy takie jak np. Uber. Rozwój ekonomii współpracy wydaje się nieunikniony, nawet w obliczu oporu tradycyjnych usługodawców – dodaje.

Wątpliwości na temat gospodarki współpracy dotyczą w dużej mierze praw i obowiązków osób świadczących usługi. Pojawiają się też pytania o charakter odpowiedzialności właściciela platformy internetowej, za pomocą której kontaktują się te osoby.

O tym, jak w Polsce będzie wyglądała gospodarka współdzielenia w przyszłości najprawdopodobniej zadecydują regulacje unijne. 28 października bieżącego roku komisarz ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska zapowiedziała opracowanie wytycznych, które wskażą władzom krajów unijnych, jak stosować unijne przepisy w odniesieniu do sektora ekonomii współdzielenia.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.