Gliwice, Rybnik, Zawiercie i Katowice - tu są najbardziej łamane prawa pracowników

0 0

Państwowa Inspekcja Pracy skontrolowała w województwie śląskim pracodawców. Wyniki tych są zatrważające, bo w ponad połowie sprawdzonych miejsc zatrudniano nielegalnie.

Gastronomia na bakier z kodeksem pracy

W tej branży zazwyczaj dokładnie przestrzegane są przepisy, ale te kulinarne. Z kodeksem pracy właściciele gastronomii są już na bakier. Co więcej, górują wśród innych pracodawców w nielegalnym zatrudnianiu. Najczęściej młodych ludzi, którzy szukają pierwszej, sezonowej pracy.

- W warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, nie potwierdzanie umowy o pracę w pierwszym dniu rozpoczęcia pracy czy też nieterminowe potwierdzanie umowy o pracę no i nie zgłaszanie pracowników czy też osób do ubezpieczenia społecznego - mówi Beata Marynowska z Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach.

W województwie śląskim inspektorzy państwowej inspekcji pracy skontrolowali 60 pracodawców, którzy oferowali prace sezonowe. Kontrole objęły ponad 200 pracowników. W przypadku prawie 60-ciu procent stwierdzono nieprawidłowości przy zatrudnianiu.

Czytaj też: PIP ostrzega przed zagrożeniami w pracy sezonowej

- Jest to taką pokusą dla jednej i drugiej strony, bo z jednej strony pracodawca, który nie wykaże zatrudnienia, nie zapłaci ZUS, nie zapłaci podatku, może dać wyższe wynagrodzenie temu studentowi - twierdzi Tadeusz Donocik z Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Najwięcej nieprawidłowości w powiecie gliwickim

Prawo przy zatrudnianiu pracowników najbardziej łamane było w powiecie gliwickim. Na drugim, niechlubnym miejscu, uplasował się Rybnik i Zawiercie. Następnie Katowice, a zaraz potem okolice Bielska-Białej oraz powiat częstochowski.

- Obserwujemy taki syndrom Dnia Świstaka, wszyscy pewnie pamiętamy ten film, ciągle przeżywamy ten pierwszy dzień pracy i często tak jest, że młodzi ludzie podejmując pracę są testowani - każdy dzień to jest ten pierwszy dzień pracy - mówi Beata Marynowska z Państwowej Inspekcji Pracy w Katowicach.

Bez umowy i często bez zapłaty. Ten problem jednak nie dotyczy wyłącznie tych, którzy dopiero startują na rynku pracy.

- Jestem karany i wtedy kurde mówią "dobra, dziękujemy panu za pracę", a zawód wyuczony mam kucharza, pracuje sobie na czarno - stwierdza pan Andrzej. Nielegalna praca to często przymus, ale też wyrachowanie niektórych pracowników. Tylko w Tarnowskich Górach i powiecie kilkaset osób zarejestrowanych w urzędzie pracy równocześnie pracowało.

Część z nich pobierała zasiłki dla bezrobotnych.

- Jeżeli takie osoby w naszym raporcie wyszły, wówczas są wzywane do urzędu i te osoby są zobowiązane do zwrotu zasiłku w przypadku jeżeli taki zasiłek był pobierany - mówi Alicja Turyła, z-ca dyrektora PUP w Tarnowskich Górach. Zasiłki muszą zwrócić pod groźbą kary jaka obowiązuje w wypadku wyłudzenia pieniędzy. Sankcje nie ominą też tych pracodawców, którzy nielegalnie zatrudniali osoby, które oficjalnie są bezrobotne.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.