Firmom opłaca się elastyczność pracy tymczasowej

Praca tymczasowa umożliwia elastyczne dopasowanie wielkość zatrudnienia do bieżących potrzeb biznesowych. W jakich sytuacjach skorzystanie z jej rzeczywiście się opłaca?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Firmom opłaca się elastyczność pracy tymczasowej

PODZIEL SIĘ


Autor: JP

21 paź 2015 8:44


Racjonalizacja zatrudnienia ma szczególne znaczenie dla firm wrażliwych na zmiany koniunktury. Praca tymczasowa jest powszechnie stosowanym rozwiązaniem, które umożliwia elastyczne dopasowanie zasobów do potrzeb biznesowych przedsiębiorstwa, co przekłada się na podniesienie efektywności kosztowej i biznesowej.

Gdy firma potrzebuje dodatkowego wsparcia, zwraca się o nie do agencji zatrudnienia, która rekrutuje i zatrudnia pracowników tymczasowych, a następnie oddelegowuje ich do pracy na rzecz swojego partnera biznesowego – pracodawcy-użytkownika.

Firma nie zatrudnia więc u siebie dodatkowych pracowników, a jedynie korzysta z doraźnego wsparcia pracowników tymczasowych. Oznacza to, że cała odpowiedzialność za rekrutację i obsługę administracyjną pracownika, czyli podpisywanie umów, naliczanie wynagrodzeń i urlopów, rozliczanie podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych, leży po stronie agencji zatrudnienia.

To duże odciążanie dla organizacji, z którego opłaca się korzystać zwłaszcza w kilku szczególnych sytuacjach. Przyjrzyjmy się im:

Sezonowe zapotrzebowanie

Praca tymczasowa pozwala firmom sprostać większej aktywności biznesowej wynikającej z sezonowości produkcji lub wahań popytu. Dotyczy to między innymi firm z branży spożywczej i przemysłowej, w których występują piki produkcyjne, czy firm z branży logistycznej, gdzie sezonowo pojawia się większe zapotrzebowanie na pracowników do magazynowania i dystrybuowania towarów.

W okresie zwiększonych zamówień, którym nie są w stanie sprostać etatowi pracownicy, firma może korzystać ze wsparcia pracowników tymczasowych. W ten sposób organizacja zyskuje szybko dostęp do dodatkowej kadry bez obciążania swojego zespołu, ponieważ to agencja zatrudnienia przejmuje odpowiedzialność za rekrutacje, zatrudnianie i obsługę kadrowo-płacową pracowników oraz związane z tym koszty.

Takie firmy mogą utrzymywać wielkość zatrudnienia np. na poziomie 75 proc. i na stałe zatrudniać pracowników do wykonywania bieżącej pracy. Pozostałe 25 proc. kadry firmy mogą uzupełniać współpracując z agencją zatrudnienia i korzystając ze wsparcia pracowników tymczasowych tylko w okresach wzmożonej produkcji, gdy np. trzeba uruchomić dodatkową zmianę.

W ten sposób firma może wyeliminować puste roboczogodziny w okresach przestojów i wysokie koszty nadgodzin generowane podczas wzmożonej produkcji.

Realizacja dodatkowych zamówień

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

marek 2015-10-30 19:28:40

Praca tymczasowa, akcyjna ,na potrzeby chwili. Dla osoby majacej na utrzymaniu rodzinę raczej nie do zaakceptowania. Jako student tak sobie dorabiałem czasami. Jako głowa rodziny znalazłem dobra oferte w Impelu. Ogarniam.