Emigracja zarobkowa: Gdzie jechać do pracy? Polacy wolą Niemcy niż Anglię

• 34 proc. Polaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy - wynika z raportu "Migracje zarobkowe Polaków", przygotowanego przez firmę Work Service.
• Dane niemieckiego urzędu statystycznego wskazują, że pracuje tam 354 tys. Polaków.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emigracja zarobkowa: Gdzie jechać do pracy? Polacy wolą Niemcy niż Anglię

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

28 kwi 2016 8:19


1 maja br. mija 5 lat od otwarcia niemieckiego rynku pracy dla polskich pracowników.

"Silna gospodarka, olbrzymi potencjał tworzenia nowych miejsc pracy, a także stała dynamika wzrostu sprawiają, że Polacy coraz częściej wybierają Niemcy, jako kraj, w którym chcą żyć i pracować" - podkreślił pełnomocnik zarządu Work Service S.A. Krzysztof Inglot.

Jak dodał, z najnowszego raportu "Migracje zarobkowe Polaków" wynika, że 34 proc. naszych rodaków, jako miejsce ewentualnej emigracji wskazuje Niemcy. "Nasi zachodni sąsiedzi już po raz drugi wyprzedzili, zajmującą do tej pory pierwsze miejsce, Wielką Brytanię" - zauważył.

Zdaniem Inglota dodatkową zachętą do pracy w Niemczech jest także ustawowa stawka godzinowa na poziomie 8,5 euro, którą Niemcy wprowadzili w ubiegłym roku. Według Bundesagentur fur Arbeit w maju 2011 r. w Niemczech pracowało 184 tys. Polaków, a w styczniu br. było to już 354 tys. osób, co oznacza wzrost o 51 proc.

Czytaj też: Młodzi Polacy wolą emigrować niż zapożyczać się w kraju

Ekspert Work Service Express Artur Ragan podkreślił, że wynagrodzenia w Niemczech są znacznie wyższe niż w Polsce. "Nawet na szeregowych stanowiskach, przy pracach takich jak komisjonowanie artykułów, obsługa wózka paletowego czy innych pracach fizycznych, zarobki są trzykrotnie wyższe niż w Polsce. Zaczynają się od poziomów 1400 euro brutto miesięcznie, co stanowi równowartość ponad 6000 zł brutto" - wylicza Ragan.

Polacy w Niemczech znajdują zatrudnienie nie tylko przy zbiorach owoców i warzyw, ale coraz częściej, jako wykwalifikowani rzemieślnicy, hydraulicy, cieśle, dekarze i monterzy na liniach produkcyjnych. Pracują także w branży budowlanej, jako pracownicy fizyczni, ale również, jako kierownicy budowy czy inżynierowie.

Coraz więcej osób z Polski zasila tzw. biały personel. Odpływ lekarzy i pielęgniarek ze szpitali odczuwa polska służba zdrowia. Z danych Bundesagentur fur Arbeit wynika, że 305 tys. Polaków opłaca w Niemczech składki na ubezpieczenia społeczne. To więcej o 215 tys. niż jeszcze cztery lata temu.

"Podejmując zatrudnienie za pośrednictwem licencjonowanej agencji, pracownicy mają pewność, co do jego legalności, rzetelności zagranicznego pracodawcy i gwarancję terminowej wypłaty wynagrodzeń. Ponadto mogą liczyć na zakwaterowanie i wsparcie polskiego koordynatora na miejscu" - zaznacza Ragan.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

1 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

dorota 2017-02-17 10:42:22

Zarobki w Niemczech sa atrakcyjne- no i jest blizej to tez istotne. Moja siostra np wyjezdzala do pracy na tzw sezonówki. Znalazla agencje tml professional, zapewnili jej dobre warunki, legalna prace i pensje naprawde wysoka. Teraz koncze studia i sama zastanawiam sie, czy nie wyjechac.