Emigracja, praca za granicą: Rekordowa liczba Polaków w Wielkiej Brytanii

Według stanu z końca 2015 roku w Wielkiej Brytanii mieszkało rekordowo wielu Polaków - 916 tys., czyli o 63 tys. więcej niż rok wcześniej - poinformował brytyjski urząd statystyczny (ONS).
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emigracja, praca za granicą: Rekordowa liczba Polaków w Wielkiej Brytanii

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

25 sie 2016 15:06


Polacy stanowią na Wyspach Brytyjskich zdecydowanie największą grupę narodową bez brytyjskiego paszportu. Na drugim miejscu znajdują się obywatele Indii (362 tys.) - ich liczba jest jednak zaniżona ze względu na fakt, że osoby urodzone w Indiach przyjmując brytyjskie obywatelstwo muszą się zrzec indyjskiego paszportu.

Spośród 916 tys. Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii blisko 12 proc. - 108 tys. - urodziło się już na emigracji. W porównaniu z 2003 rokiem - tuż przed wejściem Polski do Unii Europejskiej - populacja Polaków w Wielkiej Brytanii wzrosła ponad 20-krotnie.

Według wyliczeń ONS matki 26 proc. dzieci rodzących się na Wyspach nie są obywatelkami Wielkiej Brytanii. Polki rodzą rocznie w W. Brytanii 23 tys. dzieci - najwięcej ze wszystkich imigrantek (3,3 proc. wszystkich urodzeń).

ONS poinformowało, że wskaźnik migracji netto (imigracja do Wielkiej Brytanii pomniejszona o emigrację) rok do roku do marca 2016 spadł o 9 tys. osób do poziomu 327 tys. osób, z czego 180 tys. to obywatele państw UE. Głównym powodem migracji wciąż pozostaje praca.

- Należy pamiętać, że te dane obejmują okresy przed referendum i głosem za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - zastrzegła Nicola White, szefowa badań migracyjnych w ONS.

Dane opublikowane przez ministerstwo pracy i emerytur pokazały, że od czerwca 2015 do czerwca 2016 roku aż 105 tys. Polaków uzyskało numer ubezpieczenia społecznego (NINo), uprawniający do podjęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii. Wiele osób pracuje jednak tylko sezonowo, nie emigrując na stałe.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Dawid Białystok Hull 2016-08-30 11:20:35

Praca jest wszędzie, na początek przez agencje. Nic się nie zmieniło.

MATI POLSKA 2016-08-25 19:39:33

WITAM SERDECZNIE wszystkich piszę ponieważ mam pytanie czy jest jeszcze szansa znalesc pracę na wyspie w ANGLII w jakich sektorach jej szukać może jakaś pomoc bardzo proszę pozdrawiam