Emeryci też nie chcą mieszkać w Polsce. Wolą emigrację

Wzrasta liczba emerytów, którzy decydują się na emigrację. Co skłania ich do ucieczki z kraju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Emeryci też nie chcą mieszkać w Polsce. Wolą emigrację

PODZIEL SIĘ


Autor: RynekSeniora.pl

RynekSeniora.pl

15 maj 2015 14:08


Przyczyną jest tęsknota za bliskimi, którzy wyjechali wcześniej, ale również perspektyw lepszej opieki medycznej, szerszej oferty kulturalnej, bardziej sprzyjającego klimatu.

Jak pisze forsal.pl, o tym, że zjawisko emigracji polskiego emeryta narasta, świadczą nie tylko obserwacja rzeczywistości, tego, co się dzieje u bliskich i znajomych, lecz także liczby. Choćby te, jakie można wyczytać w statystykach ZUS. Jeśli w 2009 r. z jego kont przelewano za granicę 25 tys. rent i emerytur, to pod koniec zeszłego roku było ich już 43 tys.

Czytaj też: Polacy są zdecydowani na emigrację. Co ich do tego skłania?

Jedenaście lat temu, kiedy wchodziliśmy do struktur UE takich przelewów było tylko 18,8 tys. Jednak i te dane nie oddają wielkości i złożoności tej rzeki siwych głów opuszczających Polskę, gdyż wiele osób - ile dokładnie, nie wiadomo - nie korzysta z możliwości bezpośredniego przelewania ich świadczeń z kont ZUS na te, które założyli w krajach, gdzie teraz mieszkają.

Korzystają z innych możliwości transferu, np. pośrednictwa w przelewach prywatnych firm, gdyż zanim dostaną swoje grosze tam, muszą wcześniej pospłacać zaciągnięte tutaj długi.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.