Ekonomia współdzielenia początkiem kariery

0 0
Ekonomia współdzielenia początkiem kariery
Czasem łatwiej zacząć karierę od wykonywania usług w ramach gospodarki współpracy. (Fot.: Wikimedia, revolution cycle, CC2.0)

• Podwożenie autem, korepetycje, wyprowadzanie psa, wymiana mieszkaniami – oferowanie sobie nawzajem dóbr i usług staje się coraz popularniejsze.
• Tymczasowe zatrudnienie często ułatwia rozpoczęcie kariery, jednak polskie prawo nie zawsze to ułatwia.

Wejście na rynek pracy nie musi od razu wiązać się z otrzymaniem etatu.

– Czasem znacznie łatwiej zacząć karierę od zatrudnienia tymczasowego lub wykonywania usług w ramach gospodarki współpracy. Pozwala to zdobyć doświadczenie i spróbować swoich sił w różnych zawodach. To dobry sposób nabywania nowych umiejętności – mówi Bartosz Kaczmarczyk, prezes zarządu firmy Loyd.

Na oferowanie swojej pracy poza tradycyjnie rozumianym rynkiem w zamian za usługę lub opłatę decydują się najczęściej osoby chcące podjąć się jakiegoś zajęcia w niepełnym wymiarze. To znak naszych czasów – coraz więcej ludzi ceni sobie niezależność oraz elastyczne godziny pracy i nie ma ochoty podporządkowywać się klasycznym, korporacyjnym zasadom.

Prawo nie nadąża za tymi zmianami.

– Osoby uczestniczące w rynku ekonomii współdzielonej i traktujące otrzymywane na nim zlecenia jako główne źródło dochodu powinny założyć działalność gospodarczą. Nie robią tego jednak ze względu na zbyt wysokie koszty prowadzenia firmy. Estonia wyszła naprzeciw temu problemowi i wprowadziła uproszczone opodatkowanie dla dorabiających obywateli. W Polsce nadal jest wiele do zrobienia w tej kwestii – uważa ekspert.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (1)

  • bo na początek swojej drogi zawodowej trzeba mieć pomysł. ja wiedziałam,że chcę się dużo nauczyć zanim pójdę do pierwszej pracy. i tak trafiłam do impela. tu mogę robić to wszystko co będę robić w swojej zawodowej pracy jako księgowa ;) nowe programy, a nie parzenie kawy, to jest to!

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.