EEC 2016, Witucki: Poruszyliśmy nową masę emigracji

0 0

– Zaryzykuję tezę, że dzisiaj w Polsce każdy może znaleźć pracę – mówi Maciej Witucki, prezes Work Service. Dlaczego więc co piąty Polak nosi się z zamiarem wyjazdu za granicę, a 1,5 mln osób jest już na ten wyjazd zdecydowanych?

Bezrobocie w Polsce spada, rośnie PKB i pensje, ale nie spada za to liczba osób myślących o emigracji. Dlaczego?

Czytaj też raport Work Service "Migracje zarobkowe Polaków".

– Zmienia się zasób osób, które wyjeżdżają. Do tej pory traciliśmy raczej ludzi z większych miejscowości, z wykształceniem i już wykonywanym w międzyczasie zawodem. W tej chwili trend emigracyjny dotyczy mieszkańców mniejszych miejscowości, bardzo często bezrobotnych, osób z wykształceniem podstawowym albo średnim – wyjaśnia Maciej Witucki, prezes Work Service. – Poruszyliśmy nową masę emigracji – dodaje.

W opinii szefa Work Service, dziś w Polsce każdy może znaleźć pracę, ale nierzadko wiąże się to z przeprowadzką do innego miasta.

Czytaj też: Maciej Witucki o strategii Work Service i gigantycznym ssaniu na rynku pracy. "Ludzi trzeba szukać w promieniu 150 km".

– Jeśli pytamy osoby mieszkające w województwach, w których jest największe bezrobocie – w Polsce wschodniej czy na północy kraju – za jaką pensję byliby skłonni się przeprowadzić do Poznania czy Warszawy, jest to 2,4 tys. zł netto – niekoniecznie dla nich osiągalne. Więc jeśli ten wzrost wynagrodzenia w przypadku wyjazdu do innej miejscowości jest dla nich zbyt mały, wsiadają w tanie linie lotnicze lub w autobus i wyjeżdżają do Berlina, Düsseldorfu, Londynu czy Amsterdamu – wyjaśnia Witucki.

Na jak długo? I dlaczego Norwegia wypadła z topowych kierunków emigracji wybieranych przez Polaków? Dowiecie się z nagrania poniżej.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.