Dzień barmana. To zawód, który zyskuje na prestiżu

6 lutego miliony barmanów na całym świecie obchodzą swoje święto.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dzień barmana. To zawód, który zyskuje na prestiżu

PODZIEL SIĘ


Autor: pt

6 lut 2018 12:00


  • 6 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Barmana.
  • Święto obchodzone jest w dniu – św. Amanda z Maastricht, biskupa żyjącego w latach 584-679, który jest patronem winiarzy, piwowarów, karczmarzy i barmanów.
  • Święto z roku na rok zyskuje na popularności.

Barman to zawód specyficzny. Często uznaje się, że to zajęcie tylko dla studentów, którzy mogą dorabiać wieczorami. Często to także zajęcie sezonowe - w restauracja i knajpkach działających w okresie wakacyjnym w turystycznych miejscowościach.

W ostatnich latach zawód zyskuje jednak na prestiżu, a przyczyniają się do tego choćby wszelkiego rodzaju konkursy i pokazy sztuki barmańskiej.

Czytaj też: Dzień Sekretarki i Asystentki: Jakie wymagania i zarobki w zawodzie?

Rozgrywane są także mistrzostwa świata barmanów. Polacy startują w nich od 24 lat i mają na koncie sporo sukcesów z tytułami mistrzowskim włącznie. Nie wszyscy uznają co prawda, że żonglowanie butelkami z alkoholem można uznać za sport, ale na pewno tego typu zawody popularyzują zawód barmana.

W Polsce od 1990 roku działa Polskie Stowarzyszenie Barmanów. - Jesteśmy pozarządową organizacją prowadzoną od 1990 roku przez barmanów dla barmanów. Integrujemy środowisko w Polsce, podnosimy kwalifikacje i kreatywność barmanów oraz promujemy najwyższe standardy pracy w tym zawodzie – pisze o sobie PZB.

Pomysł świętowania Dnia Barmana narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jest on dość mocno związany z firmą Sailor Jerry produkującą rum. Głównym argumentem za ustanowieniem święta było to, że barmani robią dla społeczeństwa zdecydowanie więcej, niż mogłoby się wydawać - przede wszystkim wspierają osoby, które dzielą się z nimi swoimi problemami. W Święto Barmana przedstawiciele firmy odwiedzają bary i przywożą barmanom darmową pizzę i ubrania oraz zapewniają im talony na przejazd taksówką z pracy do domu. Marka organizuje też własny konkurs na najlepszego barmana.

- Sytuacje, kiedy ktoś dzieli się ze mną swoimi przeżyciami, zdarzają się codziennie. Jestem kimś w rodzaju spowiednika - Piotr Kobierecki, barman roku 2015 w Świętokrzyskiem dla portalu plus.echodania.eu. -  Nigdy nie udzielam żadnych rad, staram się raczej wysłuchać - dodaje.

Ile zarabia barman? Tu, tak jak w przypadku kelnerów trudno o jednoznaczne dane, bo znaczną część zarobków stanowią napiwki, a wysokość dochodów pozostaje tajemnicą barmanów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.