Dotacje dla rolników: Prawie 3 tys. młodych osób stara się o premie

• 2971 wniosków wpłynęło do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) o przyznanie premii młodym rolnikom.
• Dotacja wynosi 100 tys. zł i ma pomóc osobom w rozpoczęciu działalności we własnym gospodarstwie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Dotacje dla rolników: Prawie 3 tys. młodych osób stara się o premie

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/jm

4 maj 2016 12:26


Jak poinformowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, blisko 3 tys. młodych rolników złożyło wnioski o dofinansowanie na działalność we własnym gospodarstwie rolnym.

Unijna dotacja, która wynosi 100 tys. zł,  przysługuje rolnikom, którzy nie przekroczyli 40 lat, posiadają odpowiednie kwalifikacje zawodowe, rozpoczęli urządzanie gospodarstwa rolnego, tzn. stali się właścicielem lub objęli w posiadanie gospodarstwo rolne o powierzchni co najmniej 1 ha nie wcześniej niż w okresie 18 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Młody rolnik nadal ma trzy lata na osiągnięcie wymaganych kwalifikacji zawodowych (uzupełnienie wykształcenia), liczone od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy.

Przyznanie premii wiąże się z obowiązkiem prowadzenia uproszczonej rachunkowości w gospodarstwie, a w wyniku realizacji biznesplanu wartość ekonomiczna gospodarstwa musi wzrosnąć co najmniej o 10 proc.

Premia wypłacana będzie w dwóch ratach: pierwsza część w wysokości 80 proc. - po spełnieniu przez beneficjenta, w terminie 9 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy, warunków z zastrzeżeniem których została wydana ww. decyzja. Druga - (20 proc.) - po realizacji biznesplanu. Lista kolejności przyznania pomocy opublikowana będzie na stronie internetowej. Kierownik powiatowy ARiMR ma 180 dni na wydanie decyzji w tej sprawie.

Zgodnie z przepisami rolnik musi przeznaczyć całą kwotę 100 tys. zł premii na inwestycje dotyczące działalności rolniczej lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w swoim gospodarstwie. Z czego co najmniej 70 proc. tej kwoty musi zostać przeznaczone na inwestycje w środki trwałe.

W ramach całego PROW 2014-2020 na wsparcie dla młodych rolników przeznaczono 718 mln euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.