Do pracy za granicę. Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?

Aż 33 mln osób migrowało w Unii Europejskiej za pracą. Dlaczego szukają jej poza granicami swojego kraju?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Do pracy za granicę. Dlaczego ludzie decydują się na emigrację zarobkową?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 paź 2014 5:00


Z danych Eurostatu wynika, że liczba obcokrajowców, którzy migrowali w Unii Europejskiej za pracą wynosi 33 mln. Niestety Polska nie cieszy się popularnością wśród emigrantów – za pracą do naszego kraju przyjechało tylko 100 tys. cudzoziemców, którzy stanowią zaledwie 0,2 proc. ludności.

Coraz więcej Polaków decyduje się na poszukiwanie pracy za granicą. Według szacunków Głównego Urzędu Statystycznego liczba osób poszukujących chleba za granicą powiększyła się o 66 tys. i wynosi obecnie ok. 2,2 mln. Co decyduje o tym, że ludzie decydując się na emigrację zarobkową?

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Boston Consulting Group na 200 tys. pracowników z całego świata wynika, że najczęstszym powodem zagranicznych relokacji jest chęć zwiększenia osobistych doświadczeń, a także zdobycie kompetencji zawodowych. W ten sposób odpowiedziało 65 proc. respondentów.

Czytaj też: Do Dubaju bez wizy. Będzie nowy kierunek emigracji zarobkowej Polaków?

59 proc. ankietowanym twierdzi, że dla nich ważne jest lepsza perspektywa kariery, a 58 proc. osób zdecydowałoby się na wyjazd, jeśli otrzymałoby ciekawszą ofertę pracy. Z kolei dla 56 proc. istotne są wyższe zarobki.

Pracę za granicą ze względu na lepszy standard życia wybiera 55 proc. respondentów, a 54 proc. z powodu możliwości życia w innej kulturze. Dla 53 proc. praca w innym kraju to wyzwanie, dlatego się na nią decydują.

Czytaj też: Kulczyk: Nie ma sensu ściągać polskich emigrantów do kraju

Według badań 47 proc. wyjeżdża za chlebem, ponieważ to szansa na naukę obcego języka. Da 45 proc. to możliwość poznania nowych ludzi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.