Delegowanie pracowników w UE. Spór może tylko pogorszyć sytuację wspólnoty

- Odrzucenie przez Komisję Europejską tzw. „żółtej kartki” - wystawionej przez 11 państw UE, w tym Polskę, w sprawie zaproponowanych zmian w dyrektywie dotyczącej delegowania pracowników może doprowadzić do pogłębienia kryzysu w UE - ocenia Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Delegowanie pracowników w UE. Spór może tylko pogorszyć sytuację wspólnoty

PODZIEL SIĘ


Autor: wnp.pl

wnp.pl

25 lip 2016 14:15


Lekceważenie głosu państw członkowskich spoza tzw. starej UE jest również niebezpieczne, ze względu na obecne problemy wspólnoty oraz jej przyszłość.

Komisja Europejska zamierza wprowadzić zasadę „równej płacy za tę samą pracę w tym samym miejscu”, co zdaniem Elżbiety Żukowskiej doprowadzi do wyeliminowania zjawiska dumpingu społecznego i poprawy sytuacji pracowników delegowanych.

- Trudno jednak oprzeć się wrażeniu, że pod szczytnymi hasłami kryje się chęć ochrony rynków wewnętrznych i ograniczenia konkurencji ze strony firm z państw spoza starej UE, w tym zwłaszcza z Polski, która jest liderem na rynku eksportu usług - stwierdza ekspert Pracodawców RP.

- Proponowane przez KE zmiany właśnie najmocniej uderzą w polskie przedsiębiorstwa delegujące pracowników, których oferta przestanie być konkurencyjna - dodaje.

Według niej działania KE świadczą o tym, że zasady takie jak konkurencyjność czy swoboda przepływu osób i usług, które leżały u podstaw powołania UE są obecnie ograniczane.

Jest to niebezpieczne dla przyszłości samej wspólnoty, w szczególności w obliczu obecnych problemów i zagrożeń, z jakimi się ona zmaga.

Wioletta Żukowska zauważa, że proponowana zmiana dyrektywy przybiera postać ostrego sporu o charakterze politycznym, który może jeszcze bardziej podzielić UE. Natomiast decyzja KE o kontynuowaniu prac nad zmianą dyrektywy pomimo tzw. „żółtej kartki” wystawionej przez 11 państw UE stanowi wyraz ignorancji opinii parlamentów krajowych, co może być źródłem dalszych konfliktów wewnątrz wspólnoty.

Komisja Europejska w marcu bieżącego roku przedstawiła propozycję zmiany Dyrektywy 96/71/WE o delegowaniu pracowników.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

3 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

Joachim 2016-08-02 17:33:21

"Zachodnia" UE coraz wyrazniej zmierza w kierunku Narodowego Socjalizmu !!!!!!!!!!!!!! ZMUSZONO poprzednie Rzady RP do "prywatyzacji" przedsiebiorstw stanowiacych wowczas WLASNOSC SPOLECZNA POLAKOW !! Podobnie dzieje sie w pozostalych krajach "postkomunistycznych" !!!!!!! OKRADZIONO NAS Z POSIADANEGO PRZEZ NAS MAJATKU !! Dzisiaj kiedy MILIONY GLODNYCH I POSZUKUJACYCH PRACY POLAKOW, ale tez Rumunow, Wegrow, Bolgarow, i wielu innych nacji - zamiast zebrac i krasc - zapozyczylo sie i wyjechalo szukac PRACY !!! Nagle ; NAROWI SOCJALISCI z Niemiec, Francji, Belgii, Holandii i wielu innych krajow Europy (ktore wczesniej nas okradli przejmujac nasze fabryki i rynki zbytu) !!! krzycza : TYLKO DLA NIEMCOW !!!!!!!!!!!!, Francuzow czy Anglikow !!! Nam wciska sie gadke " o demokracji" !!!!!!!, by nas jeszcze bardziej finansowo uzaleznic i by nasze wnuki splacaly NIESPLACALNE ZADLUZENIA I KREDYTY !!!!!!! Skoro chca by pracownicy ze wschodnich panstw UE nie przyjezdzali do panstw zachodnich to WYZYSKUJAC NAS - NIECH FIRMY ODPROWADZAJACE SWOJE ZYSKI NA ZACHOD? NIECH PLACA W NASZYCH KRAJACH TAKIE SAME STAWKI JAK NA ZACHODZIE A JUZ NIE NIZSZE NIZ O 30% w porownaniu do stawek w ich krajach !!!

sonia 2016-07-27 21:58:20

opiekunka w Niemczech pracuje 84 h tygodniowo bez wolnego weekendu agencje płacą jej za 40 h tygodniowo zgodnie z prawem niemieckim czyli średnio to 900 eu netto na rękę TO UCZCIWA KONKURENCJA I DEMOKRACJA W POLSKIM WYDANIU ZA GRANICĄ gdzie Niemka pracuje 5 dni ma diety płatne nadgodziny i stawkę adekwatną do pracy wykonywanej oraz NIEMIECKĄ UMOWĘ ORAZ ŚWIADCZENIA POLKA MA TYLKO GWARANTOWANĄ PORADNIĘ PSYCHIATRYCZNĄ

DLS-DETEKTIVER, lLIVVAKTER, JURIDIK, HENRYK SANDA W-WA 2016-07-27 14:34:01

Pani Wioleta Zukowska przed wypowiedziami o delegowaniu prycowników musi w pierwszej kolejności napisać definicię DEMOKRACJI , której nikt nie potrafi zdefiniować a później spojrzeć prawdzie w oczy że tylko 'DLS system JAKA PRACA TAKA PŁACA , może być sprawiedliwy na rynku pracy. Ludzie w Państwach religinych włącznie z tymi co są przy władzy ,są zdeformowani do zboczenia religinego i dlatego nie rozumieją nowoczesnych wymóg stawianych na zatrudniopnych prez firmy . DLS-detektiver, livvakter, juridik sp.z.o.o Oddział w Polsce chc też nadmienić żr PRAWDA BOLI , szczerość RANI a obłuda to tylko kłamstwa i fałszywość. Czas aby upaństowoić religie i zabronić KLEROWI pchania się do władzy. ZAPRASZAM do DLS usług i szkoleń aby zrozumieć nowoczewsnośś. Logiczne myślenie robi ludzi zdrowach.