Delegowanie czy pośrednictwo. Która forma pracy daję większą ochronę pracującym za granicą?

W tym roku do wakacyjnej pracy może udać się aż 250 tys. Polaków. W zależności od formy zatrudnienia pracownicy mogą liczyć na większą lub mniejszą ochronę i wsparcie w kraju docelowym.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Delegowanie czy pośrednictwo. Która forma pracy daję większą ochronę pracującym za granicą?

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

29 lip 2015 9:49


Z szacunków Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ) wynika, że w tym sezonie do pracy wakacyjnej w okresie od maja do września może wyjechać aż 250 tys. Polaków. Największe zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych jest w Niemczech oraz w Danii, Norwegii i Szwecji.

Natomiast Belgia, Holandia, Wielka Brytania i Francja to rzadziej wybierane kraje wakacyjnej emigracji zarobkowej. Głównym magnesem przyciągającym na saksy są niezmiennie wyższe pensje, średnio 3-5 razy wyższe niż w Polsce.

Delegowanie czy pośrednictwo?

Na szukanie potencjalnego pracodawcy na własną rękę decyduje się niewielki odsetek osób. Zwykle cały proces odbywa się poprzez wyspecjalizowane agencje zatrudnienia. Jeżeli chodzi o formę prawną zatrudnienia za granicą, na rynku dominują agencje oferujące dwa rozwiązania: delegowanie pracowników oraz pośrednictwo pracy.

Czytaj też: Praca sezonowa: Gdzie szukać ofert? Ile można zarobić?

- Dla pracownika bezpieczniejsze jest delegowanie do pracy. Wtedy bowiem warunki pracy określone są w umowie podpisanej jeszcze przed opuszczeniem kraju. Co istotne, przed wyjazdem należy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych zaopatrzyć się w zaświadczenie A1, umożliwiające legalną pracę w innym kraju – mówi Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Warunki zatrudnienia delegowanej osoby nie mogą być mniej korzystne w porównaniu do warunków zatrudnienia w państwie, w którym dana osoba ma podjąć pracę. W efekcie praca w Niemczech nie może być np. opłacana poniżej minimalnej stawki godzinowej, która wynosi tam obecnie 8,5 euro. Regulacje te dotyczą nie tylko samych płac, ale także m.in. czasu pracy oraz wypoczynku.

- Wybierając sprawdzoną, certyfikowaną agencję możemy mieć pewność bezpiecznego i legalnego zatrudnienia. Agencja gwarantuje każdemu delegowanemu pracownikowi pewność zatrudnienia, weryfikację pracodawcy przyjmującego, ubezpieczenie i nie rzadko benefity w postaci np. darmowego transportu – dodaje Krzysztof Jakubowski, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, przewodniczący Sekcji Agencji Opieki, zrzeszającej agencje zatrudnienia realizujące usługi opiekuńcze nad osobami starszymi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.