David Cameron odwiedzi Warszawę. Rozmowy będą dotyczyć m.in. świadczeń dla Polaków

0 0
David Cameron odwiedzi Warszawę. Rozmowy będą dotyczyć m.in. świadczeń dla Polaków
Największy problem to pomoc socjalna dla obywateli, którzy pracują w Wielkiej Brytanii. (Fot.: Flickr, Lee Davy, CC2.0)

• W piątek, 5 lutego, premier Wielkiej Brytanii David Cameron złoży wizytę w Warszawie.
• Kluczową kwestią będzie porozumienie między Wielką Brytanią a UE.
• Cameron i Szydło będą rozwiać m.in. o propozycji ograniczenia świadczeń socjalnych dla imigrantów pracujących w Wielkiej Brytanii.

- Nie chciałabym mówić o szczegółach, bo jestem przed rozmową - powiedziała w czwartek (4 lutego) premier Szydło pytana przez dziennikarzy, na jakie ustępstwa nasz kraj jest gotowy się zgodzić w negocjacjach z Londynem.

- Zaczynają się oficjalne negocjacje w Brukseli. Mogę powiedzieć w ten sposób: cieszę się, że w pewnych punktach David Cameron posunął się troszeczkę i przyjął chociażby polskie argumenty - podkreśliła Szydło, która w Londynie uczestniczyła w konferencji na temat pomocy humanitarnej "Wspierając Syrię i region".

W kontekście świadczeń socjalnych i pracowniczych premier uznała, że są jeszcze pewne propozycje, które dla Polski nie są do przyjęcia.

- Jasnym jest to, że wszyscy Polacy, którzy pracują w Wielkiej Brytanii, którzy przecież pracują na budowanie PKB brytyjskiego, powinni mieć prawo do korzystania na takich samych zasadach jak Brytyjczycy ze świadczeń, które Wielka Brytania realizuje - zaznaczyła premier.

Jej zdaniem wszyscy musimy podjąć wysiłek, żeby Wielka Brytania pozostała w UE. Później premier poinformowała dziennikarzy, że w czwartek przy okazji udziału w międzynarodowej konferencji, rozmawiała zarówno z premierem Cameronem, jak i szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Pomoc dla pracujących emigrantów

- Rozmawialiśmy z Cameronem krótko, bo jesteśmy umówieni na dłuższe spotkanie jutro. Ten wynegocjowany dokument budzi dużo wątpliwości i emocji. Dla nas niektóre kwestie są bezdyskusyjnie do przyjęcia, ale największy problem to pomoc socjalna dla obywateli, którzy pracują w Wielkiej Brytanii - powiedziała Szydło tuż przed wylotem z Londynu do Warszawy.

- Miałam okazję również dzisiaj porozmawiać z przewodniczącym Tuskiem i on sam mówi, że to jest kompromis, który na tym etapie negocjacji udało się osiągnąć. Na pewno z naszej strony są pewne zastrzeżenia. Wiem, że inne państwa przy okazji próbują włożyć do agendy swoje nowe propozycje - powiedziała.

Jak dodała, Niemcy i Holendrzy próbują przy okazji negocjacji nt. Wielkiej Brytanii rozpocząć rozmowy nt. pracowników pracujących w niepełnym wymiarze.

- Zgodziliśmy się z przewodniczącym Tuskiem, że nie może być wykorzystana dyskusja o Brexicie i propozycjach dla Wielkiej Brytanii do wkładania nowych postulatów do agendy. W tym momencie nie będzie szans w ogóle na porozumienie - zaznaczyła Szydło.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.