Czas spędzony na stażu nie będzie już czasem zmarnowanym

Do września br. powstanie zbiór norm i standardów dotyczących staży i praktyk. Kodeks ma pomóc młodym ludziom przejść ze szkoły na rynek pracy, a także zmniejszyć problem niedopasowania kompetencyjnego.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Czas spędzony na stażu nie będzie już czasem zmarnowanym

PODZIEL SIĘ


Autor: Bartosz Dyląg

5 lip 2013 9:00


Polskie ramy jakości staży i praktyk mają być odpowiedzią na apel Komisji Europejskiej, która wezwała do aktywnej walki państw członkowskich z bezrobociem wśród młodych ludzi. Nad ich stworzeniem pracują pracodawcy z Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami (PSZK), projekt jest w fazie konsultacji społecznych.

Zdaniem Piotra Palikowskiego, prezesa PSZK, liczba pracodawców realizujących programy praktyk i staży rośnie, jednak problemem jest niska jakość i mały walor edukacyjny ich sporej części.

Anna Świebocka-Nerkowska, dyrektor departamentu rozwoju kapitału ludzkiego w PARP podkreśla, że zarówno studenci, jak i pracodawcy są zdania, że praktyki zawodowe są zbyt krótkie, a zaangażowanie studenta przy realizacji obowiązków w przedsiębiorstwie - zbyt małe.

Stąd potrzeba wysokiej jakości staży i praktyk umożliwiających studentom zdobycie bardzo konkretnych umiejętności poprzez udział w projektach i włączeniu ich w codzienne działania firm.

- Realizacja takich staży i praktyk wymaga bardzo dużego nakładu pracy po stronie przedsiębiorstw - zaangażowania opiekuna, przygotowaniu programu stażu, umożliwienia dostępu do zasobów firm - komentuje Świebocka-Nerkowska.

Zbiór norm i standardów ma sprawić, że każda firma będzie realizowała programy praktyk i staży o wysokiej jakości.

- Liczymy, że nasza inicjatywa ułatwi młodym ludziom płynne przechodzenie z rynku edukacji na rynek pracy - wyjaśnia Palikowski.

Z czego mają składać się idealne, według PSZK, staże? Eksperci zwracają uwagę na m.in. odpowiednie przygotowanie pracodawców do realizacji programu i rekrutacji, jasne określenie celów i treści edukacyjnych praktyk, wynagrodzenie i opiekę socjalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.