Cudzoziemcy w Polsce: Pracuje u nas coraz więcej Ukraińców

Zapotrzebowanie na kadrę ze Wschodu rośnie. Od początku roku o 30 proc. wzrosła liczba firm zainteresowanych Ukraińcami. Coraz częściej też zatrudnia się ich legalnie.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cudzoziemcy w Polsce: Pracuje u nas coraz więcej Ukraińców

PODZIEL SIĘ


Autor: jk

13 lis 2017 12:02


• W trzecim kwartale br. liczba obywateli Ukrainy płacących składki ZUS wyniosła 307 tys., co oznacza wzrost o 78 proc. rok do roku.

• Nadal jednak występuje luka między liczbą pracujących u nas Ukraińców, którą Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje na ok. milion, a liczbą ubezpieczonych w ZUS.

• Z szacunków Personnel Service wynika, że szara strefa może obejmować nawet 500 tys. osób.

• To oznacza 1,5 mld zł strat dla ZUS rocznie.

Coraz większa skłonność pracodawców do oferowania legalnego zatrudnienia Ukraińcom wynika z pogłębiających się deficytów kadrowych. Najnowsze dane Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazują, że bezrobocie w październiku wyniosło zaledwie 6,6 proc., co oznacza spadek w porównaniu do poprzedniego miesiąca o 0,2 punkta procentowego. W tym samym czasie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy ponad 151 tys. wakatów.

- W sytuacji ograniczonego dostępu do kadry w naszym kraju sięganie po pracowników za granicę jest naturalne. Ten trend rozpoczął się w Polsce już kilka lat temu, a teraz tylko nabiera na sile. Od początku roku zainteresowanie zatrudnianiem Ukraińców wśród firm wzrosło aż o 30 proc. Popularyzacja tego rozwiązania powoduje, że wzrosła konkurencja wśród pracodawców. Między innymi dlatego coraz więcej firm oferuje Ukraińcom atrakcyjniejsze formy zatrudnienia, czyli umowy zlecenia i umowy o pracę – wskazuje Krzysztof Inglot, prezes zarządu Personnel Service.

Gdzie pracują Ukraińcy?

Ukraińców zatrudniają przede wszystkich pracodawcy z branży budowlanej, magazynowej oraz hotelarstwo i przemysł spożywczy. Duże zapotrzebowanie na cudzoziemców jest widoczne także w logistyce, szpitalach i opiece paliatywnej.

- Każdy zawód, gdzie Polscy pracownicy wyjechali pracować za granicę, wypełniają pracownicy ukraińscy. Dodatkowo świetnie radzą sobie z językiem polskim; wybierają nasz kraj, ponieważ mają blisko do domu - wyjaśnia Iwona Załuska, członek zarządu Upper Job.

- Ukraińcy zatrudniani są nie tylko w pracach sezonowych, jak prace w rolnictwie czy w produkcji, lecz także jako specjaliści – przede wszystkim w branży stoczniowej czy kierowcy z kategorią C+E. 

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.