Coraz łatwiej o dodatkową pracę przed świętami. Ile można dorobić?

0 0
Coraz łatwiej o dodatkową pracę przed świętami. Ile można dorobić?
Od początku roku i nowego rozdania sezonowego liczba powracających pracowników z racji na sezonowe wzrosty w zatrudnieniu rok do roku stanowiło ok. 20 proc. fot. pixabay

Polacy wydadzą rekordowo dużo pieniędzy na tegoroczne święta Bożego Narodzenia - ok. 1 282 zł. Żeby nadążyć za sezonowym wzrostem popytu, firmy zatrudniają tysiące pracowników, którzy jako Mikołaje, hostessy, operatorzy wózków widłowych i pracownicy magazynowi rozładują „świąteczną górkę” w handlu i logistyce.

Z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte wynika, że statystyczny Polak wyda na zbliżające się święta Bożego Narodzenia 1 282 zł. Ta kwota stanowi nieco ponad 31 proc. przeciętnego wynagrodzenia w październiku 2015 roku.

Wydatki Polaków zapowiadają się rekordowo. Firma doradcza Deloitte, która przeprowadziła badanie prognozuje 11 proc. wzrost wartości wydatków świątecznych w stosunku do roku 2014.

Praca w okresie świątecznym

Skala i dynamika pojawiających się ofert pracy w okresie przedświątecznym i świątecznym zależy przede wszystkim od poszczególnych regionów Polski oraz branż. Na zatrudnienie w okresie świątecznym można liczyć już od pierwszej połowy listopada.

Najwięcej ofert pracy tymczasowej dotyczy stanowisk hostessy, Świętego Mikołaja i zajęć związanych
z pakowaniem prezentów w galeriach i centrach handlowych.

Praca w branży logistycznej

Bardzo dużo tymczasowych miejsc pracy powstaje w okresie świąt w centrach logistycznych. W całym kraju powstaje tysiące dodatkowych miejsc pracy dla pakowaczy (tzw. pick packerów), magazynierów i kurierów.

Co ciekawe z danych Adecco Poland wynika,że od początku roku i nowego rozdania sezonowego liczba powracających pracowników z racji na sezonowe wzrosty w zatrudnieniu rok do roku stanowiło ok. 20 proc.

Miejsca pracy w branży poligraficznej i FMCG

Z analiz Adecco wynika, że miejsca pracy powstają także w branży poligraficznej i FMCG, szczególnie w firmach produkujących żywność i kosmetyki. Dodatkowe zajęcia znajdą także osoby chętne do sprzątania, gotowania i odśnieżania.

- Co ciekawe stawki dla poszczególnych stanowisk są podobne w całym kraju. Nieco wyższe są oczywiście w dużych miastach. Duże sieci sklepów prowadzą rekrutacje na świąteczne stanowiska sezonowe do dziesiątek swoich sklepów w całej Polsce i wszędzie proponują kandydatom podobną stawkę – mówi Gabriela Pachla-Cichoń, service delivery manager w Adecco Poland.

Ile można dorobić w święta?

Jak wynika z analiz Adecco Poland jeśli chodzi o różnice w proponowanym wynagrodzeniu rok do roku, to w tym momencie nie widać wyraźnego wzrostu wynagrodzeń w stosunku do roku ubiegłego – stawki utrzymują się mniej więcej na tym samym poziomie.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.