Co czwarty Polak jest gotowy do ucieczki z kraju za pracą

Co czwarty Polak (24 proc.) deklaruje gotowość zatrudnienia się poza granicami kraju - wynika z danych CBOS. Dlaczego tak wiele, szczególnie młodych osób, chce wyjechać z Polski?
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Co czwarty Polak jest gotowy do ucieczki z kraju za pracą

PODZIEL SIĘ


Autor: PolskieRadio.pl

24 sie 2015 21:29


Melani Raczek z Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych uważa, że w Polsce nie ma dobrych rozwiązań w ramach kształcenia umożliwiających młodzieży znalezienie pracy.

Czytaj też: Młodzi nie wybierają zawodówek, bo dla nich to ujma i wstyd

- Po szkole średniej zaczyna się problem, czy iść na studia, czy kontynuować specjalistyczną naukę. Bardzo często młodzi ludzie bezmyślnie wybierają ogólne kierunki studiów. A studentów w Polsce jest bardzo dużo. Obecnie mamy w Polsce masowy napływ osób, które rozpoczynają studia doktoranckie, jest to ok. 40 tys. młodych ludzi. To dobrze, że jesteśmy wykształconym narodem, tylko należy myśleć, co my chcemy dalej z naszym wykształceniem zrobić – mówi gość radiowej Jedynki.

Brak współpracy szkolnictwa z biznesem

Jak podkreśla ekspertka, problem polega również na tym, że polskie uczelnie w małym stopniu podejmują współpracę z biznesem.

- Nie kształci się osób, które są potrzebne akurat w tym momencie na rynku pracy. Nie kształci się specjalistów. Przedsiębiorcy bardzo często narzekają, że osoby z wykształceniem wyższym na niewiele są w stanie im się przydać – mówi Melani Raczek.

Brak własnego mieszkania

Do pozostania w kraju zniechęcają młodych trudności ze zdobyciem własnego lokum.

- Mimo tego, że jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych nie wszyscy mogą być jego beneficjentami. Generalnie też rynek mieszkaniowy w Polsce nie jest na tyle szeroki, żeby wypełnić te kryteria – uważa Melani Raczek.

Czytaj też: Młodzi studiują, chociaż dyplom im pracy nie załatwi

Wśród respondentów badania CBOS-u, w wieku od osiemnastu do dwudziestu czterech lat, tylko co trzeci (36 proc.) odrzuca możliwość wyjazdu z kraju.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.