Chcesz pracować na Zachodzie? Zostań… alpinistą!

Polacy świetnie sprawdzają się na zachodnim rynku budowlanym, gdzie zbrojarz, cieśla, czy dekarz może zarobić od 1500 euro miesięcznie i w górę. Szansą na podniesienie swojej konkurencyjności na tym rynku pracy są unikalne umiejętności, np. alpinistyczne.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Chcesz pracować na Zachodzie? Zostań… alpinistą!

PODZIEL SIĘ


Autor: jm

4 gru 2013 15:27


Jak wynika z aktualnych danych, za granicą pracuje dziś ponad 230 tys. naszych rodaków delegowanych przez około 15 tys. polskich firm. Największą popularnością cieszą się: Wielka Brytania, gdzie według badań Census mieszka i pracuje dziś ponad 579 tys. Polaków (badanie to nie obejmowało Szkocji, gdzie dodatkowo może mieszkać jeszcze 100 tys. polskich imigrantów).

Popularne są także Niemcy, Francja i Belgia. Zdaniem Artura Ragana, rzecznika prasowego agencji zatrudnienia Work Express, jednym z największych obszarów gospodarki, który chce przyjąć naszych pracowników jest sektor budowlany. Wiele jest też ofert podstawowych prac magazynowych, opieki nad osobami starszymi i szeroko rozumianych zawodów inżynierskich.

- Ze statystyk Arbeitsagentur wynika, że co piąta oferta pracy w Niemczech pochodzi z branży budowlanej. Zapotrzebowanie na pracowników dotyczy w tym przypadku właściwie każdej specjalności. Zbrojarze, cieśle, dekarze, spawacze, monterzy instalacji i laminatorzy mogą zarobić za granicą od 1500 euro netto miesięcznie w górę - mówi Artur Ragan.

Dawid Starzyczny, prezes bielskiej spółki DAAS, która od wielu lat wykonuje prace w państwach Unii Europejskiej dodaje, że zachodni klienci cenią w Polakach nie tylko solidność i wysokie kwalifikacje, ale również wszechstronność. W przypadku wysokościowych prac budowlanych, malarskich, czy montażowych, pracownik, który chce się doskonalić jest nie do przecenienia.

- Zachodni pracownicy są przyzwyczajeni do wykonywania zadań w wąskich specjalizacjach. Pracujący na wysokości w dostępie linowym brytyjski malarz nie podejmie się nawet drobnych prac montażowych. Polacy chętnie uczą się rzeczy, których dotąd nie robili i szybko stają się w nich fachowcami - mówi Dawid Starzyczny.

Dlatego zdolni, ambitni fachowcy z branży, którzy chcą poszerzyć swoje umiejętności, świetnie sprawdzają się w pracach na blokach energetycznych, czy halach produkcyjnych dla wymagających firm w UE.

Rynek wysokiej specjalizacji

Rynek alpinistów przemysłowych w Polsce jest specyficzny. Ponieważ konkurencja w naszym kraju jest na nim spora, a często jedynym kryterium przetargowym staje się cena.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

2 komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.

bobo 2013-12-12 13:09:22

Polak maluje,montuje po prostu rynek pracy psuje.Chcesz mieć chlew-dzwoń po Polaków.

Sympatyk 2013-12-12 09:30:04

Ciekawe czy pan Starzyczny kiedykolwiek pracował na linach? Z mojej wiedzy wynika,że nawet uprzęży nie potrafi poprawnie założyć, a co dopiero wejść na liny.