CDU poparła uchwałę w sprawie polityki migracyjnej nie przewidującej limitu uchodźców

Kanclerz Angela Merkel odniosła spektakularny sukces na zjeździe swojej partii CDU w Karlsruhe. Pomimo wcześniejszych sporów delegaci niemal jednogłośnie poparli proponowaną przez Merkel uchwałę ws. polityki migracyjnej nie przewidującej limitu uchodźców.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

CDU poparła uchwałę w sprawie polityki migracyjnej nie przewidującej limitu uchodźców

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP/AT

14 gru 2015 19:23


Przeciwko uchwale głosowało tylko dwóch z blisko 1000 delegatów na kongres partii w Karlsruhe. Kilka osób wstrzymało się od głosu.

Przyjęta przez zjazd uchwała postuluje "odczuwalną redukcję" liczby uchodźców, nie zawiera natomiast żądania ustalenia limitu imigrantów, czego domagała się część Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU).

Konkurencyjne projekty uchwał, przewidujące m.in. zaostrzenie kontroli granicznych i zawracanie już na granicy imigrantów nie mających szans na uzyskanie statusu azylanta bądź uchodźcy, przepadły w głosowaniu.

"Zgodnie z moimi przepowiedniami kanclerz Merkel wychodzi ze zjazdu wzmocniona" - powiedział po głosowaniu szef klubu parlamentarnego CDU/CSU Volker Kauder.

Ostateczny tekst przyjętej uchwały jest rezultatem kompromisu zawartego w przeddzień zjazdu. Oprócz postulatu "odczuwalnego zredukowania" liczby imigrantów wprowadzono do niego sformułowanie, że stały napływ takiej liczby imigrantów przekracza możliwości Niemiec.

"Chcemy odczuwalnie zredukować liczbę uchodźców i dokonamy tego" - zapewniła Merkel w przemówieniu wygłoszonym przed południem.

"Damy radę" - podkreśliła optymistycznie, powtarzając sformułowanie, którym posłużyła się po raz pierwszy pod koniec sierpnia, aby rozwiać podnoszone przez krytyków wątpliwości, czy Niemcy będą w stanie poradzić sobie ze skutkami fali imigrantów.

Granicę Niemiec przekroczy w tym roku ponad milion uciekinierów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki.

W tym roku program zjazdu nie przewidywał wyborów szefa partii, dlatego głosowanie nad uchwałą o uchodźcach uważane było za test na popularność Merkel.

W przemówieniu do delegatów Merkel zaznaczyła, że kryzys migracyjny stanowi "historyczne wyzwanie" dla całej Europy. "Chcę, aby Europa zdała ten egzamin" - powiedziała kanclerz.

Merkel wymieniła szereg przedsięwzięć na szczeblu państwowym, które mają przyczynić się do ograniczenia fali uchodźców. Wskazała m.in. na konieczność konsekwentnego odsyłania do krajów pochodzenia osób, którym odmówiono prawa do azylu, przyspieszenie - dzięki zwiększeniu personelu oraz dodatkowym środkom finansowym - procedur rozpatrywania wniosków o azyl, a także ograniczenie możliwości ściągania przez uchodźców rodzin do Niemiec.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.