Cameron nie odpuszcza imigrantom

Premier W. Brytanii David Cameron zamierza odwołać się do nadzwyczajnych klauzul tzw. hamulca bezpieczeństwa w Traktacie Lizbońskim, aby spróbować pozbawić imigrantów dostępu do świadczeń pracowniczych na co najmniej dwa lata.
REKLAMA


Puls HR Puls HR

Cameron nie odpuszcza imigrantom

PODZIEL SIĘ


Autor: PAP

24 lis 2014 8:33


Szczegóły propozycji szef brytyjskiego rządu przedstawi najprawdopodobniej pod koniec tygodnia - donosi tygodnik "Sunday Times". To reakcja na rosnące poparcie dla Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), zagrażającej pozycji Partii Konserwatywnej na prawicy.

Wybory parlamentarne odbędą się w maju 2015 r. Cameron musi odsunąć kwestię imigracji na dalszy plan, jeśli w kampanii wyborczej ma odzyskać polityczną inicjatywę - pisze "Sunday Times".

Czytaj też: Cameron źle kalkuluje? Imigrant to dla Wielkiej Brytanii czysty zysk, a nie strata

Według gazety rząd analizuje obecnie propozycje zawarte w raporcie think tanku Open Europe w sprawie swobodnego przepływu siły roboczej w ramach UE. Autorzy dokumentu proponują zastosowanie tzw. hamulca bezpieczeństwa na okres 1-5 lat, choć za politycznie najbardziej prawdopodobny uznają okres 2-3 lat.

Zawarte w Traktacie Lizbońskim klauzule hamulca bezpieczeństwa pozwalają krajom członkowskim odwlekać decyzje w Radzie UE przez "rozsądny czas", jeśli przy podejmowaniu decyzji większością kwalifikowaną w danej dziedzinie może wskazać, że projekt aktu prawnego narusza jego ważne interesy. Powoduje to zawieszenie zwykłej procedury prawodawczej.

Projekt aktu trafia wówczas do Rady Europejskiej, która w ciągu kilku miesięcy może zwrócić projekt aktu do Rady UE (wtedy prace są kontynuowane), nie podjąć żadnych działań lub poprosić Komisję Europejską o przedstawienie nowego projektu aktu.

Czytaj też: Jadąc do Wielkiej Brytanii lepiej mieć pewną pracę. Cameron chce deportować bezrobotnych imigrantów

Świadczenia dla zatrudnionych w Wielkiej Brytanii to głównie ulgi podatkowe i zapomoga mieszkaniowa. Korzysta z nich 252 tys. imigrantów z UE, co kosztuje skarb państwa 1,6 mld funtów rocznie (dane z lipca br.). Wprowadzenie ograniczeń w dostępie do świadczeń pracowniczych oznaczałoby, że brytyjski rynek pracy stałby się mniej atrakcyjny dla imigrantów, zwłaszcza dla rodzin o niskich dochodach z dziećmi.

CZYTAJ DALEJ »
Podobał się artykuł? Podziel się!

REKLAMA

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij aby dodać komentarz.