Cameron nie odpuszcza imigrantom

0 0
Cameron nie odpuszcza imigrantom
David Cameron, flickr.pl/Magnus Manske

Premier W. Brytanii David Cameron zamierza odwołać się do nadzwyczajnych klauzul tzw. hamulca bezpieczeństwa w Traktacie Lizbońskim, aby spróbować pozbawić imigrantów dostępu do świadczeń pracowniczych na co najmniej dwa lata.

Szczegóły propozycji szef brytyjskiego rządu przedstawi najprawdopodobniej pod koniec tygodnia - donosi tygodnik "Sunday Times". To reakcja na rosnące poparcie dla Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP), zagrażającej pozycji Partii Konserwatywnej na prawicy.

Wybory parlamentarne odbędą się w maju 2015 r. Cameron musi odsunąć kwestię imigracji na dalszy plan, jeśli w kampanii wyborczej ma odzyskać polityczną inicjatywę - pisze "Sunday Times".

Czytaj też: Cameron źle kalkuluje? Imigrant to dla Wielkiej Brytanii czysty zysk, a nie strata

Według gazety rząd analizuje obecnie propozycje zawarte w raporcie think tanku Open Europe w sprawie swobodnego przepływu siły roboczej w ramach UE. Autorzy dokumentu proponują zastosowanie tzw. hamulca bezpieczeństwa na okres 1-5 lat, choć za politycznie najbardziej prawdopodobny uznają okres 2-3 lat.

Zawarte w Traktacie Lizbońskim klauzule hamulca bezpieczeństwa pozwalają krajom członkowskim odwlekać decyzje w Radzie UE przez "rozsądny czas", jeśli przy podejmowaniu decyzji większością kwalifikowaną w danej dziedzinie może wskazać, że projekt aktu prawnego narusza jego ważne interesy. Powoduje to zawieszenie zwykłej procedury prawodawczej.

Projekt aktu trafia wówczas do Rady Europejskiej, która w ciągu kilku miesięcy może zwrócić projekt aktu do Rady UE (wtedy prace są kontynuowane), nie podjąć żadnych działań lub poprosić Komisję Europejską o przedstawienie nowego projektu aktu.

Czytaj też: Jadąc do Wielkiej Brytanii lepiej mieć pewną pracę. Cameron chce deportować bezrobotnych imigrantów

Świadczenia dla zatrudnionych w Wielkiej Brytanii to głównie ulgi podatkowe i zapomoga mieszkaniowa. Korzysta z nich 252 tys. imigrantów z UE, co kosztuje skarb państwa 1,6 mld funtów rocznie (dane z lipca br.). Wprowadzenie ograniczeń w dostępie do świadczeń pracowniczych oznaczałoby, że brytyjski rynek pracy stałby się mniej atrakcyjny dla imigrantów, zwłaszcza dla rodzin o niskich dochodach z dziećmi.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.