Bułgaria: Kryzys migracyjny wśród tematów spotkania ministra Błaszczaka z wicepremier Byczwarową

0 0
Bułgaria: Kryzys migracyjny wśród tematów spotkania ministra Błaszczaka z wicepremier Byczwarową
Podczas wizyty w Bułgarii Błaszczak odwiedzi polskich pograniczników (Mariusz Błaszczak, fot.mswia.gov.pl)

• Kryzys migracyjny i ochrona granic to tematy rozmów bułgarskiej wicepremier, minister spraw wewnętrznych Rumiany Byczwarowej z szefem polskiego MSWiA Mariuszem Błaszczakiem.
• Podczas wizyty w Bułgarii Błaszczak odwiedzi też polskich pograniczników.

Polska delegacja wylądowała w Burgas wczesnym popołudniem i udała się na robocze spotkanie z Byczwarową. Po rozmowach minister spraw wewnętrznych i administracji uda się na bułgarsko-tureckie przejście graniczne Kapitan Andreewo. Odwiedzi funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy uczestniczą w misji ochrony granic w ramach unijnej agencji ds. granic Frontex.

Od 25 maja na misjach w Bułgarii prowadzonych pod auspicjami Fronteksu przebywa 21 funkcjonariuszy Straży Granicznej, wyposażonych m.in. w samochody i przenośne kamery termowizyjne. Polacy pełnią służbę na granicy bułgarsko-tureckiej i bułgarsko-serbskiej.

W ostatnich miesiącach polscy oficerowie Straży Granicznej uczestniczą w operacjach ochrony granic nie tylko w Bułgarii, ale także w Grecji oraz Macedonii. W rejonach szczególnie narażonych na napływ migrantów pracuje w sumie prawie 100 pograniczników z Polski.

Od kwietnia 250-kilometrowej granicy z Turcją strzeże 300 wojskowych i kilkuset funkcjonariuszy straży granicznej. W 2014 roku na odcinku, przez który najczęściej przechodzili imigranci, zbudowano 30-kilometrowe ogrodzenie; w ostatnim roku dobudowano do niego dodatkowe 130 km.

Zdaniem władz ogrodzenie zapewnia bardzo dobrą ochronę granicy. W środę rząd w Sofii przeznaczył dodatkowo 47 mln lewów (ok. 23 mln euro) na dokończenie budowy ogrodzenia wzdłuż granicy z Turcją.

Według Państwowej Agencji ds. Uchodźców od początku roku do połowy maja o status uchodźcy zwróciło się w Bułgarii ponad 5 tys. osób, w porównaniu z 20 tys. w 2015 r. W ostatnich miesiącach największa liczba nielegalnych imigrantów pochodziła z Afganistanu, Syrii i Iraku. W 2015 roku Syryjczycy i Irakijczycy byli na pierwszym i drugim miejscu w tych statystykach.

SŁOWA KLUCZOWE

 

POLECAMY

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

POLECAMY

  • ZMIEŃ WIDOK:

  • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
  • Wirtualny Nowy Przemysł Rynek Zdrowia Farmer Nowy Przemysł Dla handlu Promocjada
    Property News Portal Samorządowy Giełda rolna Rynek aptek Infodent24 House Market
    Portal Spożywczy Property Design Rynek Seniora Koszyk cenowy Sady Ogrody Centrum Kreowania Liderów
  • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.